Avustralya'da AVM'de saldırı: Ölü sayısı arttı

Avustralya'da bulunan alışveriş merkezinde bıçaklı silahlı saldırı gerçekleştirildi. Olayda saldırganla birlikte 7 kişi hayatını kaybetti. Saldırgan ise polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

><

Avustralya'nın Sydney kentinde bir alışveriş merkezinde bir bıçaklı silahlı saldırı meydana geldi. Saldırıda ölenlerin olduğu bilgisi paylaşıldı. Saldırıya uğrayanların arasında 9 aylık bir bebek de bulunuyor. Saldırgan da polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Yaşanan saldırının ardından yüzlerce kişi alışveriş merkezinden tahliye edildi.

Avustralya'da AVM'de saldırı: Ölü sayısı arttı - Resim : 1

Olaya ilişkin kesin bir açıklama yapılmazken, saldırının terör saldırısı olabileceğinden şüpheleniliyor.

Gelen ilk bilgilere göre, saldırıda en az 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken, çok sayıda kişinin de yaralı olduğu belirtildi.

Saldırganın görüntüsü de ortaya çıktı:

Avustralya'da AVM'de saldırı: Ölü sayısı arttı - Resim : 2

Avusturalya’nın Sydney kentinde bulunan Westfield Bondi Junction alışveriş merkezinde yaşanan bıçaklı saldırıda can kaybı artıyor. Yeni Güney Galler Emniyet Genel Müdürü Karen Webb, düzenlediği basın toplantısında saldırgan ile birlikte 7 kişinin öldüğünü, biri 9 aylık bebek olmak üzere 8 kişinin de tedavisinin hastanede devam ettiğini söyledi. Dokuz aylık bebeğin ameliyata alındığını ve tedavisinin sürdüğünü sözlerine ekleyen Webb, hayatını kaybedenler arasında 9 aylık bebeğin annesinin de olduğunu aktardı. Webb, hayatını kaybedenlerden 5’inin kadın olduğunu ve olaya ilişkin soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Karen Webb açıklamasında saldırganın 40 yaşlarında olduğunu bildirerek kimliğine dair açıklamada bulunmadı. Saldırganın poliste kaydı bulunduğunu aktaran Webb, “Saldırganın kim olduğunu öğrendik ve 40 yaşında bir erkek olduğunu biliyoruz. Ancak, resmi olarak kimliğinin tespit edilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Saldırının terör bağlantısı olmadığını sözlerine ekleyen Webb, saldırının gerçekleştirildiği Westfield Bondi Junction alışveriş merkezinin yarın kapalı olacağını bildirdi.

NEDENİ BİLİNMİYOR

Avusturalya Başbakanı Anthony Albanese, olaya ilişkin başkent Canberra’da basın toplantısı düzenledi. Albanese, saldırıyı “korkunç bir şiddet eylemi” olarak tanımlayarak saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. Saldırıda ilk müdahalede bulunanları ve sağlık çalışanlarını öven Avusturalya Başbakanı Albanese, “Bugün Bondi Junction şok edici bir şiddet olayına sahne oldu ama aynı zamanda Avustralya halkının kahramanlığına da tanıklık etti. Bu aşamada saldırının nedeni bilinmiyor” dedi.

Etiketler
Avustralya Silah