Danışmanlarını ‘milyonlara’ boğan AKP’li Pendik Belediye Başkanı, hakkını arayan işçilere kapıyı gösterdi

AKP’li Pendik Belediyesi’nde daha iyi çalışma koşulları için mücadele eden temizlik işçilerini işten çıkaran belediye başkanı Ahmet Cin, danışmanlarına saçtığı milyon liralarla gündeme gelmişti.

Danışmanlarını ‘milyonlara’ boğan AKP’li Pendik Belediye Başkanı, hakkını arayan işçilere kapıyı gösterdi

GERÇEK GÜNDEM - AKP’li Pendik Belediyesi’nde geçtiğimiz aylarda AKP’ye yakın Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası toplu sözleşmeye imza atmış, eski asgari ücret üzerinden yapılan yüzde 80’lik zam, işçiler arasında tepkilere neden olmuştu.

Daha iyi çalışma koşulları ve ücretlerde iyileştirme talep eden temizlik işçileri, dün işten çıkarılırken; AKP’li Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada işçileri zorbalıkla suçladı.

DANIŞMANLARINI MİLYONLARA BOĞMUŞ

AKP’li Cin, enflasyonun altında ezildiklerini söyleyerek ücretlerden iyileştirme talep eden işçileri işte çıkarırken; danışmanlarına verdiği maaş bir kez daha gündeme geldi.

2021 yılında CHP’li meclis üyelerinin belediyenin Denetim Komisyonu Raporu’na hazırladıkları şerh raporunda Cin’in toplam 7 danışmanı bulunduğu, bu danışmanlara her ay 13 bin lira maaş verildiği belirtilmişti. Bu rakam ile birlikte belediye kasasından yedi danışmana ödenen bir yıllık toplam maaş tutarı, 1 milyon 90 bin TL’yi buluyordu.

Haziran 2021 yılında asgari ücretin 2 bin 825 lira olduğu hatırlatmakta fayda var. Yani Cin’in danışmanlarının bugün asgari ücretin yaklaşık 4 katı maaş aldığını belirtmek mümkün.

Ayrıca yine aynı şerh raporunda danışmanlara araç tahsis edildiği ve telefon faturalarının da belediye tarafından karşılandığı ortaya konulmuştu.

TÜGVA’YA YILLIK 135 BİN LİRA

Şerh raporunda dikkat çeken bir diğer nokta ise AKP’ye yakınlığı ile bilinen dernek ve vakıflara aktarılan kaynaklar olmuş, yalnızca TÜGVA’nın kullandığı bina için belediye kasasından aylık 11 bin 250 TL, yıllık 135 bin TL kira ödendiği belirtilmişti.

Bu rakamların enflasyonun yüzde 14,55 olduğu bir dönemde kayıtlara geçmiş olduğunu da yeniden hatırlatmış olalım.

BONKÖRLÜĞÜ YANDAŞLARINA

Raporda yer alan ve bugün yeniden gündeme gelen son başlık ise AKP’li isimlere verilen ihaleler.

Raporda, bu ihaleler şu şekilde sıralanıyor:

-Sosyal yardım amaçlı gıda alışveriş kartı alım işi ihalesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP’li meclis üyesi Ömer Faruk Akbulut’un ortağı olduğu Metropal Kurumsal Hizmetleri A.Ş.’ye 1 milyon 347 bin TL’ye verildi. AKP’li Ömer Faruk Akbulut, aynı zamanda TÜGVA Mütevelli Heyeti üyesi.

-AKP Pendik İlçe Delegesi Hüseyin Ova’dan 84 bin TL’ye halı alındı.

-AKP’ye yakınlığıyla bilinen bir şirkete “Yedekleme ve Görsel Arşiv Yazılımları Lisansı Alımı ve Pendik Klasik Sanatlar Merkezi Web Sayfası Tasarımı Alımı” adı altında 94 bin 800 TL ödendi.

-Yine AKP’ye yakınlığıyla bilinen bir başka şirkete, “Logo-Motto Hazırlanması, Kurumsal Kimlik Hazırlanması, İletişim Projeksiyon Raporu Hazırlanması ve Kampanya Konsept Oluşturulması Hizmeti Alımı + İletişim Çalışmaları Hizmet Alımı İş” adı altında 190 bin TL ödendi.

-Bayat ekmek toplama kutusu da AKP’li Pendik Belediyesi yöneticilerin yakınlarından 85 bin TL’ye alındı.

İŞÇİLER ENFLASYONUN ALTINDA EZİLİYOR

Ahmet Cin’in yandaşlarına ve danışmanlarına yönelik bonkörlüğü, eylem alanında çocuklarına bakmakta zorlandığı için göz yaşı döken işçiler için işlemiyor. Direnişlerini sürdüren işçiler ise sadaka değil, emeğinin karşılığını istiyor.

Etiketler
Pendik