FIRAT FISTIK/ GERÇEK GÜNDEM

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci, 14 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi hakkında 6284 sayılı yasaya dayanarak tedbir kararı aldırdı. Kadınlar bile bu koruma yasasından zor yararlanırken Rektör İnci için öğrencilere karşı bu hak tanındı.

6284 sayılı yasayla şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin korunması amaçlanır ve şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirler sıralanır. Yasanın amacı fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddeti önleyecek tedbirlerin alınmasıdır.

İNCİ, ÖĞRENCİLERE KARŞI 'TEDBİR' KARARI ALDIRDI

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci de ısrarlı takip mağduru sayılarak 14 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi hakkında tedbir kararı alındı. Bu kurallar çiğnendiği takdirde öğrenciler zorlama hapis cezası alacaklar. Önleyici tedbir kararı bir ay boyunca geçerli olacak.

İnci, protesto eylemlerine devam eden öğrencileri Emniyet’e şikayet etmiş, bu dilekçe sonunda gözaltına alınan 14 öğrenciden Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen tutuklanmıştı. Geçen hafta da özel güvenlik tarafından öğrencilerin açtığı çadır kaldırılmış, polis okula girerek 45 öğrenciyi gözaltına almıştı.