Bursa'nın Osmangazi ilçesinde 8 yıldır evli olduğu K.E.'nin annesi Fatma Muslu'yu bıçakla yaralayan Mert E., isimli erkek çıkarıldığı mahkemece  kasten öldürmek suçundan tutuklandı.

Mert E. hakkında kasten öldürmeye teşebbüs suçundan hazırlanan iddianame Bursa 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Mert E.nin yargılanmasına bugün devam edildi. Sanık Mert E. duruşmaya cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Müşteki Fatma Muslu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekili ile taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

BIÇAKLADIĞINI KABUL ETMEDİ

Mahkemede savunma yapan Mert E., “Bıçakladığım yönündeki iddiaları kabul etmiyorum. Ben olay tarihinde müştekinin evine gitmedim. Suçlamaları, iddiaları kabul etmiyorum. Beni suçladıklarını duyduğumda çok ağrıma gitti. Cezaevinde kendimi astım ancak ip koptuğu için düştüm. Bacağım kırıldı. Ben 8 yıllık evlilik süresinde yapmam gereken her şeyi yaptım. Yapmadığım bir şey için cezaevinde yatıyorum. Niye böyle iddialarda bulunuyorlar anlamış değilim. Evine geleni gideni çok oluyordu, belki onlarla tartıştı. Ben iddia edildiği şekilde eylemde bulunmadım. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Mert E.nin kendisini bıçakladığını söyleyen Fatma Muslu, “Sanık yalan söylüyor. Olay benim daha önce anlattığım şekilde meydana gelmiştir. Benim on yerimde bıçak darbesi var. Parkta çocuklarla görüştü sonra eve birlikte geldiler. Şikayetim devam etmektedir. Sanığın en ağır cezayı almasını talep ediyorum” diye konuştu.
Savcı, mütalaasında, sanığın ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan cezalandırılmasını, İstanbul Adli Tıp Kurumundan alınan rapora göre cezai ehliyetinin eksik olması ve eyleminin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle cezasının indirilmesini talep etti.

DURUŞMADAKİ 'İYİ HALİ' GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Mahkeme heyeti, Mert E.yi kasten öldürmeye teşebbüs suçundan müebbet hapis cezası verdi. İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan alınan rapora göre sanığın cezai ehliyetinin eksik olması, eyleminin teşebbüs aşamasında kalması ve duruşmadaki iyi hali göz önünde bulundurarak, cezayı 8 yıl 4 aya indirdi. Mert E., mahkeme kararıyla tahliye edildi.