Turizm Bakanı Ersoy kesin konuştu: 17 Mayıs itibarıyla vaka sayıları 5 binin altına inecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 17 Mayıs itibar ile vaka sayılarının 5 binin altına ineceğini öne sürdü.

Turizm Bakanı Ersoy kesin konuştu: 17 Mayıs itibarıyla vaka sayıları 5 binin altına inecek

Türkiye'de son aylarda artan koronavirüs vaka ve ölüm sayılarının artması ile birlikte tam kapanma kararı alınmış, karar, 29 Nisan tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştı.

Ayrıca AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tam kapanma kararının açıklarken, Avrupa'nın açılma sürecine girdiği bir dönemde Türkiye'deki vaka sayılarının süratle 5,000'in altına inmesini beklediklerini de dile getirmişti.

Türkiye'nin en büyük turizm pazarı Rusya, koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle Türkiye ile uçuşlara 15 Nisan ile 1 Haziran arasında kısıtlama getirmişti.

Rusya'nın yanı sıra, aralarında Türkiye'nin önemli turizm pazarlarından İngiltere ve Almanya'nın da bulunduğu ülkeler de yüksek vaka sayıları nedeniyle Türkiye'ye seyahat uyarısı açıklamıştı.

BAKAN ERSOY KESİN KONUŞTU

Son gelişmelerin ardından Türkiye'nin turizmde bu yılki hedefi ile ilgili Reuters'ın sorusunu yanıtlayan Ersoy, Türkiye'nin koronavirüs ile mücadele için çok daha sıkı önlemler aldığını belirterek, "Vaka sayılarındaki düşüşün bu hafta daha da hızlandığını görüyoruz. Tahminimiz doğru çıkarsa 17 Mayıs itibarıyla vaka sayıları 5,000'in altına inecek" dedi.

Ersoy, ''Hedefimiz, 1 Haziran itibarıyla turist trafiğini açmak için 17 Mayıs'tan sonra vaka sayısı olarak 5,000'in altına inmek. Bu sayıya düşebilirsek 30 milyon hedefimizi hala koruyoruz'' diye konuştu.

Etiketler
Mehmet Nuri Ersoy Turizm Mehmet Ersoy