ODTÜ öğrencilerinden Boğaziçi öğrencilerine destek

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak Melih Bulu’nun atanması sonrası başlayan eylemlere destek vermek için bugün bir araya geldi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak Melih Bulu’nun atanması sonrası başlayan eylemlere ve gözaltına alınan öğrencilere destek vermek için bugün rektörlük önüne çağrıda bulunmuştu. Ancak eyleme izin verilmeyeceğini belirten polisler ODTÜ’yü abluka altına aldı, okula dışarıdan giriş çıkışlar yasaklandı. Öte yandan öğrenciler ODTÜ fizik çimlerinde toplanmaya başladı.

Öğrenciler tarafından yapılan eylem çağrısında “ODTÜ, Boğaziçi’nin yanında” sloganı ile yapılan çağrıda, “Boğaziçi’nden ODTÜ’ye hiçbir yerde kayyumları kabul etmediğimizi haykırmak için herkesi buluşmamıza bekliyoruz” ifadeleri kullanılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarına göre; 2002 yılında AKP Sarıyer ilçe teşkilatı kurucusu ve 2015 seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili Aday Adayı olan Prof. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Karar duyulur duyulmaz tepki çekerken Boğaziçi Üniversitesi camiası tepkisini sosyal medyada dile getirdi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ: KABUL ETMİYORUZ

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı açıklama yayınladı. Karara tepki gösteren öğretim üyeleri, “Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLER TEK SES: KAYYUM REKTÖR İSTEMİYORUZ

Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı tepki göstermek ve “Kayyum rektör istemiyoruz” demek için bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine polis biber gazı, tazyikli su ve plastik mermi ile müdahale etti. (Dokuz8Haber)

Etiketler
Boğaziçi Üniversitesi protestoları Boğaziçi Üniversitesi ODTÜ Öğrenci