Batman’da cinsel saldırıya uğradıktan sonra 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulanan ve tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos’ta vefat eden İpek Er soruşturması kapsamında tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan, jet hızıyla serbest bırakıldı.

Orhan, mahkemenin tahliye kararının ardından dün akşam cezaevinden salıverildi.

SİİRT BAROSU’NDAN TEPKİ

Musa Orhan’ın 7 gün içinde tahliye edilmesine tepki gösteren Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, “Bizim ve Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi Musa Orhan’ın tutuklanmasına karar verdi. Avukatının bu karara itirazı üzerine dün akşam saatlerinde Musa Orhan tahliye edildi. Baro Başkanlığı ve Kadın Hakları Komisyonu olarak süreci yakından takip ediyoruz. Musa Orhan Siirt’e hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı suçundan açılan dava kapsamında tutuklandı. İntihara teşebbüs soruşturması da Batman’da devam etmektedir. Siirt’teki mahkeme tutuklamanın tedbir niteliğinde olması gerekçesiyle tahliyesine karar vermiş. Süreci takip ediyoruz. Karara itiraz ve tekrar tutuklama talebinde bulunacağız. Mahkeme ‘rıza’ olayı üzerinden düşünmüş olabilir. Hukuki anlamda ne yapmamız gerekiyorsa yapıyoruz. Umarız bu karar tekrar değerlendirilir ve Musa Orhan tutuklanır” dedi.

SOYLU ‘AÇIĞA ALACAĞIZ’ DEMİŞTİ

İpek Er’in vefatı sonrası  Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konunun gündemde tutanları suçlamıştı. Soylu, Orhan’ın durumuna ilişkinse “Bir güvenlik mensubu, bu tür bir olayın içinde yer aldığında önce açığa alırız, ardından da ihraç ederiz. Bu uzman çavuşla ilgili açığa alma işlemi bir ay önce gerçekleşti, ayrıca ihraç işlemi de hemen başlatıldı. Bu konu yargının önüne  konmuştur, yargının önünde ne vardır, bunu yargı inceliyor. Yargının da üzerine düşen görevi yapacağına inancım ve güvenim tamdır” demişti.