Af yasası ile tahliye edilen erkek cinsel saldırıdan tutuklandı

Cezaevinden tahliye edildikten 2 ay sonra bir kadına cinsel saldırı, bir çocuğa ise cinsel istismarda bulunan İsmail Tekin, tekrar tutuklandı.

Af yasası ile tahliye edilen erkek cinsel saldırıdan tutuklandı

Cezaevinden tahliye edildikten 2 ay sonra bir kadına cinsel saldırı, bir çocuğa ise cinsel istismarda bulunan İsmail Tekin, tekrar tutuklandı. Olayda büyük ihmallerin olduğuna değinen Avukat Ezgi Ergen, bu tarz suçların faillerinin topluma ‘adapte edilmeden’ tahliye edildiğine dikkat çekti.

Cezaevlerinden tahliye edilenlerin topluma adapte edilmemesi yeni suçlar doğuruyor. Hırsızlık ve uyuşturucu suçlarından 7 yıldır bulunduğu cezaevinden 2 ay önce tahliye edilen İsmail Tekin, 15 yaşındaki S.K.’ye cinsel istismar, 85 yaşındaki N.D.’ye cinsel saldırıda bulundu.

Ağrı’da cezaevinden çıktıktan sonra Hakkâri’ye gelen Tekin, 6 gün önce S.K.’ye cinsel istismarda bulundu. Bu olaydan 2 saat sonra da alışveriş yapan N.D. adlı kadının yanına yaklaşarak yardım dağıtıldığını, kendisinin aldığını, isterse bu konuda yardımcı olabileceğini söyledi. Tekin, N.D. ile birlikte cadde üzerindeki girdiği 5 katlı binada kadına cinsel tacizde bulundu.

Af yasası ile tahliye edilen erkek cinsel saldırıdan tutuklandı - Resim : 1

N.D.’nin bağırarak tepki göstermesi üzerine Tekin, kadını merdivenlerden itip kaçtı. Merdivenlerden düşen kadının ayağı kırıldı. N.D., hastaneye kaldırıldı. Başlatılan soruşturma kapsamında polis çevredeki tüm MOBESE kameralarını inceledi. Saklandığı evde yakalanarak gözaltına alınan Tekin, daha sonra adliyeye sevk edildi. Ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Tekin, yeniden cezaevine konuldu.

YETERLİ CEZA VERİLMİYOR

Yaşanan olayda aslında büyük bir ihmal silsilesi olduğunu söyleyen Avukat Ezgi Ergen, bu tarz suçları işleyenlerin topluma adapte edilmeden tahliye edildiğine dikkat çekti.

En önemli noktalardan birinin bu kişilerin rahabilite edilmesi olduğunun altını çizen Ergen, “İndirimden faydalandırılıp erken tahliye ediliyorlar. Uzun yıllar cezaevinde kalanların topluma karıştıklarında sorun yaşanmaması için yeniden adapteleri sağlanmalı. Elbette fazla ceza almalarını söylemiyoruz. Ancak, kanun uyarınca zaten yeterli cezalar verilmezken bir de üzerine indirimler yapılıyor. Bu kadar içeride kalan insanlara karşı ceza korkutucu bir araç olarak kullanılmamalı fakat bunu yapacak bir mekanizması yok. Hem çocuk istismar hem de cinsel saldırı suçları var. Ceza ve infaz indirimleri bizi daha da sıkıntılı noktaya götürüyor” dedi.

SERBEST KALANLARIN TAKİBİ YAPILMADI

İnfaz düzenlemesinden faydalananların takibinin yapılmadığına da dikkat çeken Ergen, şu ifadeleri kullandı:

“İnfaz düzenlemesinde cinsel suçları dışarı da tuttular ama kadına yönelik erkek şiddeti suçlarına karşı bir kanun yok. Kadına karşı şiddet başlığı olmadığı için burada da bir tedbirsizlik var. Şiddet faili eve döndüğünde şiddete devam edebiliyor. En azından kadınlara ve çocuklara karşı yöneltilmiş suçların faillerinde ceza indirimleri yapılmaması gerekiyor. Ne yazık ki ceza davalarında fail açısından rahat işleyen bir süreç var. Cinsel istismar ve kadına ve çocuğa yönelik suçlarda serbest bırakılmalar görüyoruz. Yargı, sosyal medyadan yapılan baskı sonucu harekete geçiyor.”

Etiketler
Af yasası Cezaevi Saldırı Tahliye