Türk-İş, asgari ücretteki taban rakamını açıkladı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, milyonlarca kişinin takip ettiği toplantı öncesi "Bugün komisyonumuzda asgari ücret pazarlığı 7 bin 785 lira açlık sınırından başlayacak. Nereye çıkarırsak" açıklamasında bulundu.

Türk-İş, asgari ücretteki taban rakamını açıkladı

Milyonlarca çalışan ve işveren tarafından beklenen asgari ücret zammı toplantısı için gözler, belirlenen takvime çevrildi.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç, bugün saat 14.00'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki ilk toplantıyla başlayacak.

Komisyonda işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci yer alacak. Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlık yapacağı komisyonda işçi kesimini Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işverenleri de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

PAZARLIK AÇLIK SINIRINDAN BAŞLAYACAK: 'NEREYE ÇIKARIRSAK'

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

"Herkes bir rakam açıklıyor. Açlık sınırı 7 bin 785 lira. Türk-İş'in yoksulluk rakamı 10 bin 170 lira. Rakam söylemek kolay" diyen sendika başkanı, şöyle devam etti:

"Vergiyi konuşmak lazım. Vergiyle ilgili düzenleme yapılmalı. Bugün komisyonumuzda asgari ücret pazarlığı 7 bin 785 lira açlık sınırından başlayacak. Nereye çıkarırsak."

Etiketler
Asgari Ücret Açlık Ergün Atalay Türk-İş