Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Grubu açıkladı: Türkiye'nin yolsuzlukla mücadele karnesi yine 'kırık'

Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Grubu, Türkiye’nin milletvekilleri, hakim ve savcılarla ilgili yolsuzluğun önlenmesi konusundaki tavsiyeleri yerine getirme konusundaki performansını zayıf buldu.

Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Grubu açıkladı: Türkiye'nin yolsuzlukla mücadele karnesi yine 'kırık'

Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Grubu (GRECO), Türkiye’nin milletvekilleri, hakim ve savcılarla ilgili yolsuzluğun önlenmesi konusundaki tavsiyeleri yerine getirme performansının yine kötü olduğu uyarısında bulundu.

Euro News'in haberine göre, GRECO raporunda Türkiye, tavsiyeleri yerine getirme konusunda başarısız olan ülkeler içinde yer aldı. Rapora göre Türkiye GRECO tarafından yapılan milletvekili, hakim ve savcılarla ilgili yapılan tavsiyeleri yerine getirmede kötü.

TÜRKİYE TAVSİYELERİ YERİNE GETİRME KONUSUNDA EN BAŞARISIZ 10 ÜLKE İÇİNDE

Avrupa Konseyi bünyesinde faliyet gösteren GRECO 2022 yılı raporunda Türkiye, 48 ülke içinde tavsiyeleri yerine getirme konusunda başarısız olan 10 ülke içinde yer aldı.

Rapora göre Türkiye 2022'de, GRECO tarafından yapılan milletvekili, hakim ve savcılarla ilgili yapılan 31 tavsiyenin ortalama yüzde 51,6’sını yerine getirmedi, yüzde 38,7’sini kısmen yerine getirdi, yüzde 9,7’sini ise tamamen uyguladı.

Bu son veriler, 2021 yılına oranla Türkiye ile ilgili 2022 yılı verilerinde olumlu yönde bir değişiklik olmadığını ortaya koydu. Milletvekilleri için yapılan tavsiyelere uyulmama oranının bir önceki yılda olduğu gibi yüzde 57 oranında olduğu görüldü.

Rapora göre, Türkiye hakimlerle ilgili tavsiyelerin yüzde 16.7’sine uydu, yüzde 33,3’üne kısmen uydu, yüzde 50’sine uymadı. Savcılarla ilgili tavsiyelerin ise yüzde 8,3üne uyarken, yüzde 41,7’sine kısmen uydu ve yüzde 50’sine hiç uymadı.

48 üyenin ortalaması alındığında ise milletvekilleriyle ilgili önerilerin yüzde 21,17’si, hakimlerle ilgili önerilerin yüzde 17,39’unun, savıcılarla ilgili önerilerin ise yüzde 17,15’ne hala uyulmadığı görüldü.

Türkiye ile birlikte, Ermenistan, Belçika, Almanya, Avusturya, Macaristan, Danimarka, Lüksemburg, Malta, Danimarka, Moldova, GRECO’nun yolsuzlukla mücadelede en başarısız olarak gösterdiği 10 ülke içinde yer aldı.

GRECO'DAN TÜRKİYE İÇİN TAPILAN TAVSİYELER

GRECO’nun daha önceki raporlarında Türkiye’deki yapısal düzenlemelerin yargıç ve hakimlerin bağımsızlığına zarar verdiğine dikkati çekerek, bu düzenlemelerin yargıç ve hakimleri iktidar ile siyasete karşı bağımsız olma konumunda eskiye oranla daha sıkıntılı bir duruma soktuğu uyarısında bulunmuştu.

Türkiye’de milletvekilleri ile yargı mensupları arasında yolsuzluğun önlenmesi için Ankara'nın somut önlemler almadığı eleştirisi ve "genel anlamda durumun tatmin edici olmadığı" belirtilmişti.

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren GRECO’ya ABD de dışarıdan katılıyor.

TÜRKİYE GRİ LİSTEDE

Türkiye, 2021 yılının Ekim ayında OECD'ye (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından yapılan değerlendirmede kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olması nedeniyle gri listeye alınmıştı.

Etiketler
Yolsuzluk Türkiye Avcılar Savcı