Ekonomist Atilla Yeşilada'dan çarpıcı iddia: Borsada olanlar AKP’ye 1 milyon oy kaybettirecek

Ekonomist Atilla Yeşilada, borsada yaşanan manipülasyon ve Türkiye-Rusya ilişkilerinde gelinen yaptırım ihtimaline ilişkin değerlendirmede bulundu. Yeşilada, "Borsada olanlar AKP’ye 1 milyon oy kaybettirecek" ifadelerini kullandı.

Ekonomist Atilla Yeşilada'dan çarpıcı iddia: Borsada olanlar AKP’ye 1 milyon oy kaybettirecek

Ekonomist Atilla Yeşilada 'Mesele Ekonomi' isimli Youtube kanalında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı’nın yatırımcıyı borsaya yönlendirmesini eleştiren Yeşilada, “Borsadaki bu durum bir iki ay daha devam ederse borsada kayıplar yaşayan bireysel yatırımcılar AKP’ye oy vermez. Bu durum borsanın geleceğini on yıl karartır” değerlendirmesinde bulundu.

"AKP'YE 1 MİLYON OY KAYBETTİRECEK"

Borsa İstanbul’daki sert iniş-çıkışları ve bunların ekonomiye ve seçimlere olası etkilerin değerlendiren Yeşilada, "Naci Ağbal görevden alındıktan sonra 1 milyon yeni yatırımcı gelmiş. Bunların çoğu bireysel ve küçük yatırımcı. Bu insanların oyunu da kaybettiniz. Bu insanlar buraya spekülasyon yapmaya değil, birikimlerini değerlendirmeye geldi. Onları kimsenin anlamadığı nedenlerle ağır bir şekilde cezalandırdınız. Bu insanlar size oy vermez ve borsanın geleceğini on yıl karartırsınız" dedi.

"PİYASADAN AYIKLANMASI LAZIM"

Yeşilada, "Burada en büyük hata kamudan geliyor. Devlet erkânından birinin insanları riskli yatırımlara yönlendirmesi çok çirkin bir davranış. Bir hisse senedi bir ayda yüzde 100 değer kazanıyor. Bazı ufak hisselerde yüzde 1000’e varan kazançlar var. Bunlar normal değil. SPK’nın ve Borsa İstanbul’un görevi de bunları soruşturmaktır. Bu görevler yapılmadı. Hâlâ ben ortalamada bu ralliye katılanların zararda olduğunu düşünmüyorum. Ama yüksek fiyatlardan alım yapanların canı çok yandı. Bu iş bir kaç zengin, şımarık manipülatörün işiyse onlar tasfiye oldu. Ortada başka iddialar da var. Bazı aracı kurumların kendi sermayeleri ile ya da çok fazla kaldıraç kullanarak sermaye veya nakit eksiğine düşüp taahhütleri yerine getiremedikleri iddiaları var. Bu gerçekse bu kurumların iflasa zorlanıp piyasadan ayıklanması lazım" ifadelerini kullandı.

"BAZI YASAKLAR GELEBİLİR"

Türkiye-Rusya ilişkilerinde ABD’den bankalara gelen yaptırım uyarısını değerlendiren Yeşilada, "Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin ve Erdoğan anlaştı. Kremlin batıya ihracat konusunda Türk şirketlerden katkı alınacağını açıkladı. Türkiye’den batı bankalarına giden tüm belgeler artık ince elenip sık dokunacak. Bir noktada gerçekten Türkiye üzerinden Rus şirketleri milyarlarca dolara varacak şekilde yaptırımları delerse Türkiye’ye bazı yasaklar gelebilir" diye belirtti.

"ERDOĞAN'A SEÇİM KAZANDIRMAZ"

Yeşilada, "Erdoğan’ın seçim kazanmak için Putin’den gelecek mali desteğe bel bağladığını görüyorum. Merkez Bankası rezervleri yeterli değil. Plan da Merkez Bankası’nın dolar ödemelerini azaltarak piyasalara karşı daha güçlü durması ve kurun sabit kalması. Ancak bu Sayın Erdoğan’a seçim kazandırmaz. Seçim kazanmak için Erdoğan’ın bütçeden yüksek miktarda harcama yapması lazım" ifadelerine yer verdi.

Etiketler
Atilla Yeşilada Rusya Borsa Türkiye