TÜİK, yine şaşırtmadı: Enflasyon rakamlarında 'ibretlik hikaye'

TÜİK'in açıkladığı temmuz ayı enflasyon verileri beklentilerin altında kaldı. Enflasyon rakamlarına tepki gösteren Merkez Bankası Eski Başekonomisti Hakan Kara, "İlerde ekonomi kitaplarına ibretlik bir hikaye olarak girecek" yorumunu yaptı.

TÜİK, yine şaşırtmadı: Enflasyon rakamlarında 'ibretlik hikaye'

GERÇEK GÜNDEM - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ve İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) tarafından paylaşılan enflasyon verileri arasındaki büyük makas dikkat çekti.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon yıllık bazda yüzde 79,60 olurken, ENAG ise yıllık enflasyonu yüzde 176,04 olarak açıkladı. Öte yandan İTO tarafından açıklanan ve öncü veri olarak kabul edilen İstanbul enflasyonu ise, yılın aynı dönemine göre, yüzde 99,11 artış kaydetti.

TÜİK'İN ENFLASYON RAKAMLARI BEKLENTİLERİN ALTINDA

TÜİK'İn açıkladığı enflasyon rakamları öncesi, Reuters’ın 11 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette, temmuz ayı için yıllık enflasyonun son 24 yılın zirvesi olan yüzde 82,5'e ulaşması bekleniyordu.

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin düzenlediği enflasyon anketine göre ise, ankete katılan 20 kurumun medyan beklentisi temmuz ayında enflasyonun aylık yüzde 3,20; yıllık yüzde 81,3 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde olmuştu.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan 14 ekonomist, temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 3,40 artmasını bekleniyordu. Yıllık enflasyonun ise yüzde 81,42'ye yükseleceği hesaplanıyordu.

"İBRETLİK BİR HİKAYE"

Enflasyon rakamları arasındaki makasa sosyal medya hesabından dikkat çeken Merkez Bankası Eski Başekonomisti Hakan Kara, "TÜİK enflasyonu ile İTO İstanbul enflasyonu tarihsel olarak birlikte hareket eder. Son dört ayda 19,5 puana ulaşan fark dikkat çekici. Bu tablo muhtemelen ilerde ekonomi kitaplarına ibretlik bir hikaye olarak girecek" ifadelerini kullandı.

"KARARTMAYI BURADAN OKUYUN"

İktisatçı Mustafa Sönmez ise, İTO verilerine dikkat çekerek, "Karartmayı buradan okuyun. Ama bu düşük tempo, bu aya mahsus. Ağustos ve sonrası yangın büyüyecektir" dedi.

Etiketler
Hakan Kara Merkez Bankası Enflasyon