Dikkat çeken dolar/TL tahmini: '24 seviyesini görebilir'

Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, yüzde 40 oranında bir değer kaybı yaşanabileceğini belirterek dolar/TL kurunun 24 seviyesine taşınabileceğini söyledi.

Dikkat çeken dolar/TL tahmini: '24 seviyesini görebilir'

Dünya gazetesi yazarı Şeref Oğuz, Türk lirasındaki değer kaybının yılbaşından bu yana yüzde 30'u aştığını belirterek "Geçmiş veriler TL’nin dolar karşısındaki değer kaybının enflasyon kadar olduğunu gösteriyor. Kaldı ki dolar, gördüğü zirveyi unutmaz" dedi.

"Enflasyon için TCMB 2022 yılı temmuz ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yüzde 70’e işaret ediyor. Buna göre hala yüzde 40 oranında bir değer kaybı gündeme gelebilir. Dolar kuru 17,59 TL seviyesinde. Yüzde 40’lık bir değerlenme kuru 24 TL seviyesine taşır. Piyasa katılımcıları anketinde dolar kuru için beklenti; 19 TL seviyesinde bulunuyor" ifadesini kullanan Oğuz, şöyle devam etti:

DOLAR KURUNA EN ÇOK KİMLER BAKIYOR?

Dolar kuruna en çok halk bakıyor. Sonra ihracatçı, sanayici bakıyor. En son ekonomi yönetimi bakıyor. Bunu ben söylemiyorum. Bizzat ekonomi yönetiminin söylemlerinden duyuyoruz. Zira biz paramızı TL ile kazanıyoruz. Ne işimiz olabilir ki dolar ile. Ekonomi kanallarından en yetkili ağızlardan defalarca duyduk bunu. Dolar ile işimiz yok ve hayat 20 yılın en pahalı düzeyinde. Dolduruşa mı geliyoruz peki?

İKİ SORU İKİ CEVAP

Kura kim, ne için bakıyor?

Kura evlenecek olanlar altın olarak bakıyor. Zira dolarla fiyatlandığı için altın fiyatlarını etkiliyor. İhracatçı para olarak bakıyor. Zira her sattığı malın içerisindeki kur ayarını düşünüyor. Kura halk enfl asyon olarak bakıyor; çünkü kurun her hareketi hayat pahalılığını getiriyor. Ekonomi yönetimi mi? Onlar kura bakmıyor.

Kur üzerinden Türkiye’ye bir saldırı mı var?

Kur üzerinden her zaman açıkları olan her ülkeye saldırı olur. Fiyatlar; söz, emir kural dinlemez. Kendi paranı basarsın ama yabancının parasını basamazsın. Kur hareketleri biraz da itibar kaybını anlatır."

Etiketler
Dolar tahmini Dolar Dünya Gazetesi