Kur korumalı mevduatta kurumlar vergisi istisnasının detayları belli oldu

Kur korumalı mevduata ilişkin kanunda öngörülen süre ve şekilde Türk lirasına çeviren kurumlar vergisi mükellefleri için istisna detayları belli oldu.

Kur korumalı mevduatta kurumlar vergisi istisnasının detayları belli oldu

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Faiz neden, enflasyon sonuç" ekonomi modeliyle Merkez Bankası'nın 4 ayda 500 baz puan faiz indirimi gerçekleştirmesinin ardından Türk Lirası'nda değer kaybı tarihi seviyeye ulaştı.

Türk Lirası'na olan ilginin artırılabilmesi ve değer kaybının durdurulabilmesi için Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hayata geçirilmiş ve daha sonra aynı uygulamanın altın hesapları için de geçerli olacağı duyurulmuştu.

KURUMLAR VERGİSİ İSTİSNASININ ESASLARI BELİRLENDİ

Yabancı paraların ve altın hesaplarının, Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında açılacak, kur korumalı mevduata ilişkin kurumlar vergisi istisnasının esasları belirlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan, Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kurumlar Vergisi Kanunu'na eklenen geçici maddeye göre, mükelleflerin 31 Aralık 2021 bilançolarında yer alan yabancı paralar ve altın hesapları ile 1 Ocak 2022'den itibaren açılacak işlenmiş ve hurda altın hesabı bakiyeleri istisna vergi istisnası olacak.

Söz konusu yabancı paralarını ve altın hesaplarını Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında dönüşüm kuru veya fiyatı üzerinden, kanunda öngörülen süre ve şekilde Türk lirasına çeviren kurumlar vergisi mükellefleri, bu istisnadan yararlanabilecek.

ÖZEL HESAP DÖNEMİ TAYİN EDİLEN KURUMLAR DA İSTİSNADAN YARARLANABİLECEK

Kendilerine özel hesap dönemi tayin edilmiş olan kurumlar vergisi mükellefleri de hangi özel hesap dönemine tabi olduklarına bakılmaksızın 31 Aralık 2021 itibarıyla çıkaracakları bilançolarını dikkate alarak, bilançoda yer alan yabancı paralar ve altın hesapları ile 1 Ocak 2022'den itibaren açılacak işlenmiş ve hurda altın hesabı bakiyeleri dolayısıyla istisnadan faydalanabilecek.

Etiketler
Türk Lirası Vergi