Ekonomiye güven 7 ayın en düşük seviyesinde!

Ekonomik güven endeksi, aralık ayında 97,6 değerini alarak 7 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Ekonomiye güven 7 ayın en düşük seviyesinde!

Ekonomik güven endeksi kasım ayında 99,3 iken, aralık ayında yüzde 1,8 oranında azalarak 97,6 değerine düştü. Böylece, endeks mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi bir önceki aya göre aralık ayında yüzde 3,1 oranında azalarak 68,9 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 1,7 oranında azalarak 110,1 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,5 oranında azalarak 118,8 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,4 oranında azalarak 121,5 değerini ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,9 oranında azalarak 90,0 değerini aldı.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ NEDİR?

Tüketici güven endeksi, tüketicilerin kişisel mali durumları ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleriyle gelecek dönem beklentilerini, yakın gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimlerinin ölçülmesini amaçlayan bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer endeks 100’ün altında kalıyorsa, ekonomide büyüme beklentisinin zayıfladığına, tüketicilerin harcama eğiliminde yavaşlama olacağına işaret eder.

Endeks 100 eşiğinin üzerinde yükseliyorsa, tüketicinin ekonomide büyüme beklentisi içinde olduğunu gösterir. Bu, tüketicilerin daha fazla harcama yapmaya odaklanacağı anlamına gelir.

Etiketler
Güven Endeksi