Nureddin Nebati, Kılıçdaroğlu'nun sözüyle uyardı: Geliyor gelmekte olan, Maliye'nin sopası

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, döviz kurlarındaki yükselişin ardından hızla fiyat artışına giden ancak kurlarda yaşanan düşüşle birlikte indirime gitmeyen işletmelere tepki gösterdi.

Nureddin Nebati, Kılıçdaroğlu'nun sözüyle uyardı: Geliyor gelmekte olan, Maliye'nin sopası

Nebati, “Jet hızıyla çıkardılar fiyatları, öyle yamaç paraşütüyle gezer gibi ortalıkta dolanmasınlar. Fiyatlar, aşağı hızlı bir şekilde inecek. Yoksa geliyor gelmekte olan. Hazine ve Maliye’nin sopası” diye konuştu.

TGRT’nin haberine göre, AKP’nin Kızılcahamam’da düzenlenen kampında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, belediye başkanlarına sunum yaparak ve “kur korumalı TL vadeli mevduat” hesabını ve yeni ekonomi modelinin detaylarını anlattı.

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabıyla ilgili Bakan Nebati’nin sunumda sistemi örnek bir tablo göstererek anlattığı belirtildi. Örnek tablo ile 100 bin TL yatıran bir müşterinin 3 bin 490 TL mevduat geliri elde ettiği, dövize yatırması durumunda ise parasının 110 bin lira olacağı, bu sebeple aradaki 6 bin 510 TL’nin Merkez Bankası tarafından ödeneceği anlatıldı.

SIRADAKİ ADIM YASTIK ALTINDAKİ ALTINLAR

Türkiye’nin ihracat kapasitesinin olduğunu vurgulayan Bakan Nebati, ülkenin doğrudan yabancı çeken bir merkez haline geleceğini ifade etti. Daha önce AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi yastık altında 5 bin ton altın olduğunu belirten Bakan Nebati, bu doğrultuda toplamda 280 milyar doların ekonomiye kazandırılmasının hedeflendiğini aktardı.

CARİ AÇIK AZALTILACAK MESAJI

Cari açığı azaltmak için de özellikle sanayi ara malı girdilerinde ithalat bağımlılığını azaltacak, üretimde katma değeri artıracak teknolojik ürünlerin üretilmesi gerektiğine değinen Bakan Nebati “Küresel ölçekte talep gören ya da görmesi beklenen ürün ve hizmetler üreten sektörler ile TOGG, çip ve savunma sanayiinde faaliyet gösteren stratejik firmalar desteklenecek” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Nureddin Nebati Urla Hazine ve Maliye Bakanı Döviz