Ekmeğe bir ilde daha zam: 200 gramı 2 liraya satılacak

Ekonomik kriz artarken temel gıdalara zam yapıldı. Ekmek de fiyatı artan ürünler arasında yerini aldı.

Ekmeğe bir ilde daha zam: 200 gramı 2 liraya satılacak

Türkiye genelinde ekonomik krizin etkisi art arda gelen zamlarla kendini göstermeyi sürdürüyor. Temel gıda maddelerine gelen zamlar nedeniyle alım gücü düşen vatandaşlar geçinmenin çarelerini arıyor.

EKMEĞE BİR ZAM DA YOZGAT'TA

Anka'nın aktardığına göre; Yozgat’ta ekmeğe 1 Aralık 2021 tarihi itibariyle 25 kuruş zam geldi. Zamla birlikte 200 gram ekmeğin satış fiyatı 2 liraya yükselecek.

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sinan Çelik, zamma ilişkin şunları söyledi:

“Dolar kurunun hızlı artışı sonrası son 2 haftada 50 kiloluk un fiyatı 200 TL'den 350 TL’ye yükseldi. Yine bu süre içerisinde ekmek üreten fırıncılarımız ciddi manada zarar içindelerdi. Yozgat TSO olarak elbette vatandaşın ekmeği pahalı yemesini istemeyiz ama il genelinde binin üzerinde fırında istihdam söz konusu. Bu zam fırınlarımızı bir süre daha ayakta tutacak bir zam. Bu zammın verilmesi gerekiyordu, yani mecburi bir durum. Bu zam oranı dahi maliyetin altında kalmıştır. Fırıncılarımız yine fedakarlık yapmaktadır. Zarar etmeden maliyetine olsun ayakta durmak için mücadelelerine devam ediyorlar. İnşallah içinde bulunduğumuz ekonomik sorunlardan kurtuluruz ve bir daha bu tür zamlar yaşamayız.”

Yozgat’ta ekmeğe en son geçen eylül ayı başında 25 kuruş zam yapılmış, ekmek fiyatı 1 lira 75 kuruş olarak belirlenmişti.

Etiketler
Yeni dönem zamları