Mahsa Amini'nin ölümüyle başlayan eylemler dünyaya yayıldı

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından ‘kıyafet kurallarına uymadığı’ gerekçesiyle alındığı gözaltında hayatını kaybetmesi üzerine başlayan protestolar dünyanın dört bir yanına yayıldı.

Mahsa Amini'nin ölümüyle başlayan eylemler dünyaya yayıldı

T24'ün The Guardian’dan aktardığı habere göre, İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltında öldürülmesi üzerine başlayan eylemler sürerken Auckland, Londra, Melbourne, New York, Paris, Roma, Seoul, Stockholm, Sydney gibi çok sayıda büyük şehirde “Kadın, yaşam, özgürlük” eylemleri gerçekleştirildi.

İran’da düzenlenenen ve güvenlik güçlerinin şiddetli yanıt verdiği protestolarda şu ana kadar en az 83 kişi hayatını kaybetti.

İran’ın birçok kentinde olaylar devam ederken güvenlik güçleri, yargının talimatıyla, protestolara katılan ve "kamu güvenliğini tehlikeye attığı” ileri sürülen göstericilere yönelik gözaltı ve tutuklama dalgası başlattı.

Bu kapsamda ülke medyasına yansıyan haberlere göre, aralarında öğrenciler, ünlü isimler ve gazetecilerin de bulunduğu yaklaşık 2 bin kişinin gözaltına alındığı tahmin ediliyor.

Etiketler
İran protestolar - Mahsa Amini İran Gözaltı Polis