Libya'da gerginlik tırmanıyor: Trablus'taki silahlı çatışmalarda 32 kişi öldü

Trablus'ta silahlı gruplar arasındaki iki gün süren çatışmalarda 32 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Taraflardan Dibeybe, "Ülkemizi kötü niyetli kişilere bırakmayacağız" dedi.

Libya'da gerginlik tırmanıyor: Trablus'taki silahlı çatışmalarda 32 kişi öldü

Libya Sağlık Bakanlığı, başkent Trablus'ta silahlı gruplar arasında cuma gecesi başlayan ve cumartesi hava kararana kadar bütün gün devam eden çatışmalarda 32 kişinin hayatını kaybettiğini, 159 kişinin ise yaralandığını duyurdu.

Euronews’in derlediği habere göre; Trablus’ta dünkü yoğun silahlı çatışmaların ardından bugün sessizliğin hakim olduğu gözlendi. Bu arada Libya'da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe dün gece çatışmaların yaşandığı bölgeleri sükunetin sağlanmasının ardından ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

“ÜLKEMİZİ KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLERE BIRAKMAYACAĞIZ”

Meydanlarda bulunan asker ve halk ile bir araya gelen Dibeybe, burada yaptığı konuşmada, "Ülkemizi kötü niyetli kişileri bırakmayacağız. Ülkemizi ve Trablus'u onur ve şerefimizle koruyacağız. Artık darbe dönemleri kapandı. İsteyen seçimlere girsin. Bu ülke için seçimlerden başka yol yok. Başka yol arayanlara karşı yiğitlerimiz meydanlardadır. Saldırganların sonu hep hüsrandır." ifadelerini kullandı.

Başbakan Dibeybe, Trablus'a yönelik saldırıların ardından İçişleri Bakanlığı, Başsavcılığa ve ilgili güvenlik güçlerine yazılı talimat gönderdi.

LİBYA'DAKİ ÇATIŞMALAR

Trablus çevresinin günlerdir Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisinin (TM) Başbakan olarak atadığı Fethi Başağa'ya bağlı güçlerin askeri yığınağına sahne olduğu belirtiliyordu.

Dün sabah başkentin Bin Gaşir ve Sarim bölgelerinde Tobruk'taki Temsilciler Meclisi tarafından başbakan olarak atanan Fethi Başağa'ya yakınlığıyla bilinen Libya Genelkurmay Başkanlığına bağlı "777 Tugayı" ile Başkanlık Konseyine bağlı "İstikrar Destek Birliği" arasında başlayan çatışmalar, Cumhuriyet Caddesi ve Dahra gibi kentin merkezi bölgelerine de sıçramıştı.

BAŞAĞA'DAN DİBEYBE'YE “YETKİNİZİ TESLİM EDİN” ÇAĞRISI"

Fethi Başağa, 24 Ağustos'ta Dibeybe'ye hitaben yayımladığı açıklamasında, "Demokrasinin prensiplerine saygı ve sizlere güvenoyu vermiş yasama makamlarının kararlarına uyma bağlamında süresi bitmiş yetkinizi gönüllü olarak teslim etmeniz gerekiyor." ifadesini kullanmıştı.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe de Başağa'ya yanıt olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetmişti:

“Eski İçişleri Bakanı'na (Başağa), savaş çıkarma ve sivilleri hedef alma yönündeki tekrarlanan tehditkar mesajlarına sınırlama getir. Şayet Libyalıların hayatını önemsiyorsan çabalarınla seçimlerin gerçekleşmesine odaklan. Ayrıca geçmişte kalan askeri darbe hayallerini de bırak.”

Etiketler
Silah Libya Şile