Zelenskiy ile Af Örgütü arasında rapor tartışması

Zelenskiy Uluslararası Af Örgütü'nün ülkenin savaş zamanı taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini ileri süren raporunu yalanladı. Af Örgütü Genel Sekreteri Callamard ise raporu savundu.

Zelenskiy ile Af Örgütü arasında rapor tartışması

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy Uluslararası Af Örgütü'nün ülkenin savaş zamanı taktiklerinin sivilleri tehlikeye attığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini ileri süren raporunu yalanladı. Zelenskiy, Af Örgütü'nün bu şekilde Rusya'nın elini güçlendirdiğini belirtti.

RUS PROPAGANDASI ELEŞTİRİSİ

Euronews'te yer alan habere göre; "Sorumluluğu saldırgandan kurbanın sırtına yıkıyorsunuz” ifadeleriyle tepki gösteren Zelenskiy, Ukrayna ordusunu eleştiren raporu "sahte" ve "propaganda" olarak kınadı.

RAPORDA NELER VAR

Perşembe günü yayınlanan raporda, Ukrayna ordusunun sivil tesisleri askeri hedeflere dönüştürdüğü, örneğin okullar ve hastaneler de dahil olmak üzere nüfuslu yerleşim bölgelerinde üsler kurduğu ve bu alanlarda silah sistemleri işlettiği belirtiliyor.

Tüm bunların uluslararası hukuku ihlal ettiği kaydedilirken, sonuç olarak Rusya'nın da bu hedefleri vurduğunda sivilleri öldürdüğü ve sivil altyapıyı yok ettiğine dikkat çekiliyor.

Af Örgütü, Ukrayna ordusunun çapraz ateş altında kalabilecek bazı sivilleri tahliye etmemesini de eleştiriyor.

Rapor, nisan ve temmuz ayları arasında birkaç hafta boyunca Güney Kharkiv ve Mykolaiv bölgelerinin yanı sıra Donbas'taki Rus saldırılarını araştıran Uluslararası Af Örgütü araştırmacılarının gözlemlerine dayanıyor.

Özellikle raporu yazan gözlemciler, Ukrayna kuvvetlerinin hastaneleri beş yerde “fiili askeri üsler” olarak kullandığına tanık olduklarını söylüyorlar.

“SAVUNMA POZİSYONUNDA OLMAK, UKRAYNA ORDUSUNU ULUSLARARASI HUKUKA SAYGI GÖSTERMEKTEN MUAF TUTMAZ”

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, “Savunma pozisyonunda olmak, Ukrayna ordusunu uluslararası hukuka saygı göstermekten muaf tutmaz. Ukrayna güçlerinin sivilleri riske attığı ve nüfusu olan bölgelerde operasyonlarda savaş hukukunu ihlal ettiği bir model belgeledik” diyerek raporu savundu.

ÖRGÜTÜN UKRAYNA BİRİMİ RAPOR YAYINLANMADAN ÖNCE SÜREÇTEN ÇIKARILMIŞ

Af Örgütü Ukrayna Yöneticisi Oksana Pokalchuk ise rapora katılmadıklarını açıkladı. Pokalchuk, Uluslararası Af Örgütü’nün Ukrayna biriminin rapor yayımlanmadan önce süreçten çıkarıldığını söyledi.

ZELENSKİY: BUNLAR AYRIM GÖZETMEYEN RUSYA'YI HAKLI ÇIKARMAZ

Zelenskiy ise Ukrayna ordusunun askeri operasyonları nüfuslu bölgelerde yürütmek zorunda kalmasının hiçbir şekilde ayrım gözetmeyen Rus saldırılarını haklı çıkarmadığını belirtildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba da Londra merkezli örgütün raporuna "öfkelendiğini" ve değerlendirmelerin "haksız" olduğunu söyledi. Kuleba, "Uluslararası Af Örgütü'nün bu davranışı gerçeği ortaya çıkarmakla ilgili değil, suçlu ile kurban arasında yanlış bir denge kurmakla ilgili" dedi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ise “Ordumuza kimsenin iftira atmasına izin vermeyeceğiz” ifadesiyle tepki gösterdi.

Etiketler
Genel af