BMGK'nin daimi üyelerinde, Güney Geçiş Konseyi'ne Yemek çağrısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri Yemen hükümetiyle iş birliği yapması çağrısında bulundu.

BMGK'nin daimi üyelerinde, Güney Geçiş Konseyi'ne Yemek çağrısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri olan ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa'nın temsilcileri, Güney Geçiş Konseyi'ne (GGK) Yemen hükümetiyle iş birliği yapması çağrısında bulundu.

ABD'nin Riyad büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da BMGK daimi üyelerinin temsilcileriyle GGK Başkanı Aydarus ez-Zubeydi'nin görüştüğü belirtildi.

Görüşmede, Yemen'deki son gelişmelerin ve Riyad Anlaşması'nın uygulanmasının ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, "Beş (daimi üye) ülkenin temsilcileri, Güney Geçiş Konseyi'ni Yemen halkının iyiliği için Yemen hükümetiyle yapıcı bir ortaklık kurmaya davet etti." ifadelerine yer verildi.

GGK ise görüşmeye ilişkin açıklamasında, Zubeydi'nin "Riyad Anlaşması'nın uygulanması için gereken tüm çabanın gösterildiği" yönündeki açıklamasını aktardı.

Toplam 15 üye ülkenin bulunduğu BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi veto hakkı olan ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa'dan oluşuyor.

Kalan 10 üye ülke ise BM'nin 5 coğrafi grubu arasından 2 yıl için BM Genel Kurulu'nda seçiliyor. Geçici üyelerden 5'i her yıl yenileniyor.

(AA)

Etiketler
Ağrı Birleşmiş Milletler