ABD merkezli ilaç şirketi Merck'in, hafif ve orta dereceli Covid vakalarında hastaneye yatma ve ölüm oranlarını yarıya düşürdüğü belirtilen hapı ABD ve Avrupa'daki onay süreçleri devam ediyor. Fransa ise ön sipariş veren ülkeler arasına katıldı.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, ilacın onaylanması halinde 50 bin doz satın almak üzere ön sipariş verdiklerini açıkladı.

Fransa böylece, Merck'ün ilacı için ön sipariş anlaşmaları yapan ABD, İngiltere, Avustralya, Tayland, Malezya ve Singapur'a katıldı.

Merck'ten dün yapılan açıklamada, Avrupa Birliği'nin ilaç düzenleyici kurumu Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) 'molnupiravir' adı verilen ilacın acil kullanım onayı sürecini başlattığı belirtilmişti. EMA'nın hap için 'gerçek zamanlı' inceleme yapacağı, yani gereken tüm veriler elde edildikten sonra resmi başvuru yapılmasını bekleyemeyerek, hâlâ devam eden denemelerin sonuçlarını geldikçe inceleyeceği aktarılmıştı.

Merck'ten ekim başında yapılan açıklamada, Covid-19'a karşı geliştirdikleri hapın virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatma ve ölüm oranlarını yarıya düşürdüğü belirtilmişti. Denemelerde, Covid-19 semptomları ortaya çıktıktan sonraki beş gün içinde ilacı alan deneklerin, plasebo alanlara göre hastaneye yatma ve ölüm oranının yüzde 50 azaldığı açıklanmıştı.

Merck'ün geliştirdiği hap, onaylanması halinde pandeminin seyrini değiştirebileceği belirtiliyor. Merck, ABD'de de acil kullanım onayı için 11 Ekim'de başvuruda bulunmuştu. ABD'deki kararın kasım sonlarına doğru çıkması bekleniyor.