Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Libya politikasını eleştirmeye devam ediyor. Berlin yakınlarındaki Meseberg'de Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yaptığı görüşme sonrasında konuşan Macron, "Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'si Libya'daki askeri varlığını artırdı ve Suriye'den cihatçı savaşçıları yeniden toplu olarak Libya'ya getirdi" diye konuştu.

Türkiye'nin Libya konusundaki tavrının kabul edilemez olduğunu savunan Macron, “NATO üyesi olduğunu iddia eden bir ülke olarak Türkiye'nin, Libya'daki iç savaşta tarihsel ve cezai sorumluluğu var. Şu anda bizim açımızdan Türkiye'nin kabul edilebilir olmayan Libya politikasının açıklığa kavuşturulması gereken bir noktadayız” diye konuştu.

'FRANSA ANKARA’YI ATEŞKESİN ÖNÜNDEKİ ENGEL OLARAK GÖRÜYOR'

Ülkesinin Libya'nın doğusunda konuşlu Halife Hafter'i desteklediği yönündeki iddialarla ilgili de konuşan Macron, amaçlarının siyasi bir çözüm bulunması olduğu görüşünü dile getirdi.

Macron ayrıca, verdiği hiçbir taahhütü yerine getirmemekle suçladığı Türkiye’ye yönelik, “Fransa, Ankara'yı savaşın yaşandığı ülkede ateşkesin sağlanmasının önündeki bir engel olarak görüyor" dedi.