Koronavirüs salgını başladığından beri kamuoyunda sık sık gündeme gelen "Bu hastalık sadece yaşlıları öldürüyor" iddiasını çürüten vakalarla karşılaşmaya devam ediyoruz.

Dünya çapında 209 ülke ve bölgede 1.4 milyondan fazla insanı hasta eden ve 82 binden fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs ile ilgili şaşırtıcı bir iddia ortaya atıldı.

Salgının yayılmasıyla birlikte uluslararası kamuoyunda gündeme gelen, “Koronavirüs sadece yaşlıları öldürüyor” iddiasını çürütecek birçok gelişme yaşandı. 

Sadece İngiltere’de 13 yaşındaki bir çocuk, 19 yaşındaki bir şef ve 21 yaşındaki bir insan yaşamını yitirirken, dünyanın farklı lokasyonlarından da benzer haberler geldi.

Fakat ABD medyası, koronavirüsün sağlıklı ve genç insanları neden ve nasıl öldürdüğüne dair bilimsel iddiaları ortaya attı.

"ACE2 İSİMLİ GENDEKİ DEĞİŞİKLİK OLABİLİR"

CNN’e konuşan nörocerrah Dr. Sanjay Gupta, koronavirüsün gençleri öldürmesinin arkasındaki nedenin genler olduğunu söyledi. Gupta, “Bir olasılık ACE2 isimli gendeki değişiklik olabilir. CE2 enzimleri akciğerdeki ve hatta kalpteki hücrelerin dışına yapışabilir” dedi.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde görevli olan ABD’li doktor Philip Murphy, bu konu ile ilgili saygın bilim dergilerinden Science’a kapsamlı bir makale yazdı. Murphy, ACE2 genindeki değişikliklerin, virüsün hücreye girip çıkmasına etki edebileceğini duyurdu.