Atatürk’ün 100 yıl önce kurduğu Anadolu Ajansı'nın (AA) dünkü bir paylaşımı tartışma yarattı.

AA, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, Savunma Bakanları Toplantısı'nın yapıldığı Brüksel'deki NATO Karargahı'nda ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüştüğünü belirtirken, Akar'la Esper'in görüşmesinde İdlib'deki son gelişmeler konusunda hem ABD hem NATO'nun daha somut katkılarda bulunmasının öneminin ifade edildiği aktarıldı.

 

Ancak, AA'nın Akar ile Esper'in görüştüğüne dair bu haberini adeta yalanlayan başka bir haber geldi.

VOA Pentagon muhabiri Carla Babb, Mark Esper'in, Akar ile ayaküstü selamlaştığını ve ikilinin herhangi bir görüşme yapmadığını söyledi. Babb, "ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türk mevkidaşıyla ayaküstü selamlaştığını, ikili bir görüşme yapmadıklarını söyledi" diye aktardı.

AA NE SÖYLEDİ, BABB NE AKTARDI

AA, "Milli Savunma Bakanı Akar, Savunma Bakanları Toplantısı'nın yapıldığı Brüksel'deki NATO Karargahı'nda ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüştü. Akar-Esper görüşmesinde İdlib'deki son gelişmeler konusunda hem ABD hem NATO'nun daha somut katkılarda bulunmasının önemi ifade edildi" diye belirtirken, Carla Babb ise haberinde, şu ifadelere yer verdi:

 
"ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türk mevkidaşıyla ayaküstü selamlaştığını, ikili bir görüşme yapmadıklarını söyledi.

Türk medyasındaki haberlerde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın NATO karargahında Amerikali mevkidaşı Mark Esper’le görüştüğü, görüşmede Suriye ve Irak’taki güvenlik ve savunma konularıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu, ayrıca İdlib’le ilgili hem ABD hem de NATO'nun daha somut katkılarda bulunmasının öneminin ifade edildiği belirtilmişti."