ABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘Türkiye’ye Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasından dolayı şu anda yaptırım getirmeyi düşünmediğini’ basının gündemine bomba gibi düştü. Ancak bu açıklamanın çeviri hatası olduğu iddia edildi.

Trump’ın bu açıklamayı Beyaz Saray’daki çalışma odası Oval Ofis’te gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı, ve aslında “Yaptırım konusuna bakıyoruz ve henüz bir karar vermedik” dediği öne sürüldü.

NTV Washington temsilcisi Hüseyin Günay, Trump’ın söylediklerinin, biraz da davranışından kaynaklanan bir ‘tercüme hatası’ sonucu olduğunu açıkladı. Günay sırasıyla şu tweetleri attı; 

"Trump, “yaptırım düşünmüyoruz” demedi. Trump tam olarak şunu söyledi: “Yaptırım konusuna bakıyoruz ve henüz bir karar vermedik”

Trump iki farklı yerde yaptırım konusuna ilişkin konuştu; Birincisinde “şuan yaptırım konusuna bakmıyoruz” dedi. İkincisinde ise; “Yaptırım konusuna bakıyoruz ve henüz bir karar vermedik” Yani; “Yaptırım uygulamayacağız” cümlesi ağzından çıkmadı.

YASAL SÜREÇ ŞÖYLE 1- Yasal olarak Trump’ın “Türkiye’ye yaptırım uygulamıyorum” demesi imkansızdır. 2- Çünkü ABD Kongre’sinden geçen ve bizzat Trump’ın da imzaladığı yasalar var. 3- Trump’ın yapma hakkı olan tek şey Kongre’yi ikna edip yaptırımları 180 gün ertelemek.

Trump’ın “Türkiye’ye yaptırım düşünmüyoruz” açıklaması, Amerika’nın Sesi’nde de yer almış, ancak bu açıklamanın nerede ve nasıl yapıldığı, açıklanmamıştı. Beyaz resmi web sitesi ve twitter hesaplarıyla, Donald Trump’ın @realDonaldTrump twitter hesabında, böyle bir açıklama bulunmuyordu. Haber, Anadolu Ajansı’nda da kısa bir başlıkla yer almıştı.