Manisa’nın Salihli ilçesinde yapılması planlanan jeotermal enerji santralı (JES) ve 300 jeotermal kuyuya karşı yürütülen hukuk mücadelelerinde bir bir kazanımla gelmeye devam ediyor.

Son olarak; Adala, Dombaylı, Kızılavlu, Çapaklı ve Kırdamları köylerine planlanan 14 tane jeotermal kuyu için verilen “ÇED gerekli değil” kararları Manisa Bölge İdari Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Geçen günlerde de Manisa Valiliği tarafından Kabazlı ve Hasalan köylerinde açılması planlanan kuyular için ve Ahmetli’nin Kargın Köyündeki kuyular için verilen “ÇED gerekli değil” kararları iptal edilmişti.
Konu hakkında BirGün gazetesinden Aycan Karadağ’a açıklamalarda bulunan Salihli Çevre Derneği Başkanı Avukat Seçil Ege şunları dile getirdi:

AYNI KARARLILIKLA MÜCADELE EDECEĞİZ

“Yapılacak olan jeotermallerin zararlarını ortaya koyuyoruz. Hem insan sağlığına olan hem de doğaya olan olumsuz etkileri sıralıyoruz. Bunlar yaşadığımız şeyler. Aydın’da örnekleri çok. Orada tarım yapmak da nefes almak da imkânsız hale geldi. Hukuk mücadelemizi de kararlılıkla sürdürüyoruz. Davaları haklı olduğumuz için kazanıyoruz. Ancak şirket, bilimsel gerçeklere, yargının kararlarına rağmen faaliyetlerine devam ediyorsa biz de aynı kararlılıkla mücadele edeceğiz.”