Neptün’ün halkaları ilk kez bu kadar net fotoğraflandı

Neptün, en son 1989’da NASA’nın Voyager 2’sinin, gezegenin yanından geçerken fotoğraflamasıyla bu kadar net görülmüştü. Ancak Neptün’ün halkaları ilk kez Webb uzay teleskobu tarafından bu kadar net şekilde fotoğraflandı.

Neptün’ün halkaları ilk kez bu kadar net fotoğraflandı

Medyascope'un haberine göre Avrupa Uzay Ajansı’ında kıdemli danışman olarak görev yapan Mark McCaughrean, James Webb uzay teleskobunun Neptün’ün atmosferine farklı bir bakış açısı ile bakmamızı sağladığını belirtti. Hubble uzay teleskobu, Neptün’ün atmosferindeki metan yüzünden gezegeni mavi şekilde fotoğraflıyordu ancak Webb uzay teleskobu, kızılötesi görüntüleme yeteneğiyle Neptün’ün atmosferini daha net fotoğrafladı.

Webb ayrıca Neptün’ün bilinen 14 uydusundan yedisini de tespit etti.

Neptün’ün halkaları ilk kez bu kadar net fotoğraflandı - Resim : 1

Gökbilimciler, Dünya’ya benzer birçok gezegen ararken Neptün ve Uranüs gibi buz devlerinin evrende daha yaygın olduğunu buldu. Webb’in Neptün’ü bu kadar ayrıntılı biçimde fotoğraflaması ise buz kütlesi olan gezegenleri anlamakta işe yarayabilir.

Neptün’ün astronomlarca incelenmesi evrendeki diğer buz kütlesi gezegenlerinin işleyişi hakkında da birçok bilgi verebilir.