iPhone modelleri iOS 13 ile beraber pek çok yeni özelliğe kavuştu. Onlardan biri de doğrudan pilin performansını ve sağlığını merkezine oturtuyor.

Apple “İyileştirilmiş Pil Şarjı” özelliğini opsiyonel olarak kullanıcılarla buluşturuyor. Bu özellik telefonunuzu kullanma alışkanlıklarınızı ve günlük şarj etme rutininizi öğrenerek en ihtiyacınız olduğunda pili zorlayacak kadar şarj ediyor.

Bunu açmadan önce kısa bir bilgi verelim. Her ne kadar akıllı telefonları yüzde 100 oranında şarj etmek istesek de aslında pilin kullanım ömrünü uzatmak için cihazları yüzde 80’e kadar şarj etmek daha ideal bir çözüm sunuyor.

Bu sebeple her ne kadar telefonları yüzde 100 doldurarak kullanım süresini artırdığımızı düşünsek de uzun vadede lityum iyon pillerin ömrünü azaltıyoruz. İşte iOS 13 özelliği bunun önüne geçmeye çalışıyor.

iPhone için pil optimizasyonu Bu özellikle beraber telefon sadece çok kullandığınız saatler arasında şarja takarsanız yüzde 100 doluluğa ulaşıyor.

Eğer çok kullandığınız bir saatte şarj etmiyorsanız o zaman yüzde 80 doluluğa ulaşıp şarj etmeyi bırakıyor. Söz konusu özelliği Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı > İyileştirilmiş Pil Şarjı adımlarını takip ederek açmak mümkün oluyor. iOS 13 ile sunulan bu yöntemle beraber pilinizin ömrünü biraz daha artırabilirsiniz.