BU yıl 10’uncusu düzenlenen ve sertifikalı organik ürünler sektörüne yönelik Ekolojik İzmir Fuarı, Fuarİzmir’de kapılarını açtı.

Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer, "Organik tarım sektörünün bütün dünyada geleceği çok daha parlak olacak. İzmir bu gelecekte önemli bir referans noktası ve kilometre taşı olacak" dedi.

Sadece tarım ve gıda alanında değil tekstil, kişisel bakım ürünleri ile birçok organik ürünün tüketici ile buluştuğu Ekoloji İzmir Fuarı 15-18 Mayıs tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer'in de katıldığı fuarın açılışında CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Zeynep Sibel Algan, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ve çok sayıda sektör temsilcisi de hazır bulundu. Fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dünyada yaşanan ekonomik krizlerin arkasında tüm sektörlerin görmezden geldiği küresel ekolojik kriz olduğunu dile getirdi.

Ekoloji ve ekonomi arasındaki reel ilişkinin, isim benzerliğinin çok ötesinde olduğunu savunan Soyer, "Doğa ile uyumlu bir kültüre yaslanmayan bir kalkınma vizyonunun önce bizim dışımızdaki diğer canlılar ile ekosisteme, sonra ekonomik açıdan dezavantajlı topluluklara ve nihayetinde bizzat o vizyonu uygulayanlara bile tamiri imkânsız zararlar verdiğini ve vereceğini artık kabul etmemiz gerekiyor. Bu gerçeği görmek ve başka bir gelişme anlayışı benimsemek için daha fazla bilimsel kanıta ihtiyacımız yok. Derhal, bugün gezegenimiz ve geleceğimiz için harekete geçmek zorundayız. Bilimin rehberliğinde hareket etmesi gereken yöneticilerin, özel sektörün, sivil toplumun doğayı korumak konusunda iyi niyet göstermekten çok daha fazlasını yapması gerekiyor. Artık elimizi taşın altına koyarak doğanın sağlığının insanla birlikte korunması için somut projeler üretmeliyiz" dedi.

Doğanın sağlığının bozulduğu bir gezegende insan sağlığını da korumanın mümkün olmadığına dikkat çeken Başkan Soyer, doğa ile uyumlu yaşamın İzmir’in önündeki stratejik hedeflerden birisi olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Ekoloji İzmir Fuarı, bu vizyonun tarımsal alandaki ayaklarından birini oluşturuyor. İzmir aynı zamanda organik sektöründeki pek çok ilki gerçekleştirmiştir. Sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren Ekoloji İzmir, ülkemizi ulusal ve uluslararası alanda temsil eden tek sertifikalı organik ürün fuarı olma özelliğini koruyor. Fuarın dünyanın her noktasında bilinir hale getirmek için önümüzdeki yıllarda çok daha yoğun çaba harcayacağız. Biliyoruz ki bu sektörün bütün dünyada geleceği çok daha parlak olacak. İzmir bu gelecekte önemli bir referans noktası ve kilometre taşı olacak. Doğa ile uyumlu yaşamın örnek coğrafyalarından birisi olmasını dilediğim bu fuara katkı koyan tüm kurumlara çok teşekkür ediyorum. Daima doğayla kalın."

‘ORGANİK PAMUK DÜNYADA İLK KEZ TÜRKİYE’DE BAŞLADI’

Organik tarımın ortaya çıkış sürecini anlatan Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Uygun Aksoy ise, Türkiye'de organik tarım konusunda hızlı yol alındığını söyleyerek, dünyada ilk kez organik pamuk çalışmalarının Türkiye'de başladığını anlattı. 1994 yılında Türkiye'de organik tarım yönetmeliği yayınlandığını dile getiren Aksoy, sektör paydaşlarının 1992'de dernek çatısı altında buluştuğunu belirterek, "Bugün dünya pazarı 100 milyar dolar. Dünyada 188 ülkede organik tarım yapılıyor ve bu ülkelerden biri Türkiye. Hedefimiz bu fuarı önümüzdeki yıllarda bilginin üretildiği, deneyimlerin paylaşıldığı bir merkez haline getirmek" dedi.

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri birlikte stantları gezerek sektör temsilcilerinden bilgi aldı.

ÜCRETSİZ ZİYARET EDİLEBİLECEK

Organik giyimden gıda, kozmetik ve temizlik ürünlerine kadar yenilikçi geniş bir ürün yelpazesinin sergilendiği, kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarının katıldığı, çeşitli etkinliklerin yer aldığı 10. Ekoloji İzmir Fuarı, dört gün boyunca hem sektör profesyonellerini hem de doğrudan bireysel alım yapan tüketiciyi ağırlayacak. Fuar kapsamında uluslararası buluşmalar, sektörel paylaşımlar, Ekoloji Ormanı’na fidan dikilmesi, Türkiye’nin organik sektöründeki yeriyle ilgili toplantılar yapılacak. Girişler, hem sektör profesyonelleri hem de tüketici için ücretsiz olurken, ziyaret saatleri ise 10.00 ile 19.00 arası olarak belirlendi.

Türkiye’den Adıyaman, Ankara, Aydın, Balıkesir, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Rize, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak yurt dışından ise İspanya ve Ukrayna’dan toplamda 97 katılımcı Ekoloji İzmir Fuarı’nda yer alıyor. Fuara organik tarım-gıda ürünlerinin yanı sıra, organik kozmetik, tekstil, gübre, tohum, makine, danışmanlık ve kontrol sertifikasyon kuruluşları, laboratuvarlar ve sivil toplum kuruluşları da katılıyor.

ALIM HEYETLERİNDEN YOĞUN İLGİ

Dünyada son 15 yılda yüzde 500 büyüyen organik ürün pazarının temsilcileri de fuar kapsamında bir araya gelecek. Fuar sonucunda Türk organik sektörünün ortaya koyduğu 1 milyar dolar ihracat hedefine katkı sağlaması bekleniyor. Dünyadaki toplam organik ürün hacminin yüzde 85’inin karşılandığı Türkiye’de ise üretimin yüzde 35’i Ege Bölgesi’nde yapılıyor. Ege’deki üretimin kalesi konumunda olan İzmir’de düzenlenen fuara ise Amerika, Almanya, Fransa, Lübnan, Makedonya, Polonya, Slovenya, Tacikistan ve Ukrayna’dan profesyonel ziyaretçiler geliyor. Fuarda 'Organik Kozmetik ve Temizleyiciler', 'Organik Ticaret ve Pazarlama Platformu' ve '6. Organik Tarım Sempozyumu' etkinlikleri kapsamında yerli ve yabancı uzmanlar, sektör temsilcileri ile bir araya geliyor.

EKOLOJİ ORMANI BÜYÜTÜLECEK

Ekoloji İzmir Fuarı kapsamında oluşturulan Ekoloji Ormanı bu yıl da büyümeye devam ediyor. Ekoloji Ormanı projesine müracaatlar fuarın internet sitesi olan https://ekolojiizmir.izfas.com.tr üzerinden gerçekleşirken, başvurular fuarda da sürüyor. Bu yıl 500 fidanın dikileceği alan Evka-5 olarak belirlendi. Kayıt yaptıran fuar takipçilerinin fidanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler ekipleri tarafından dikilecek. Gerçekleşecek dikimlerle birlikte 5 yılda İzmir’in verimli topraklarıyla buluşan fidan sayısı 2 bini aşacak.