Geçen yıl Çıtlık’ta 30 hektar verimli orman sahasının endüstriyel plantasyon alanı olarak belirlenmesinden sonra Çıtlık köylüleri, Orman İşletmesine dilekçeler vererek projeden vazgeçilmesini istemişti. Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) Orman Çalışma Grubu, bölgedeki kesim projelerinin idari ve bilimsel boyutlarını irdeleyen haberler yayınlarken; Muğla Milletvekili Burak Erbay da soru önergesi vererek Çıtlık’taki ağaç kesimlerini Meclis gündemine taşımıştı.

Dün ormanda damgalama çalışmasının başladığının duyulması üzerine MUÇEP’in çağrısı ile bugün saat 10:00’da bölgede, yaklaşık 100 kişinin katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. Muğla Milletvekili Burak Erbay da gruba destek verdi.

Çıtlık ve Gökova sakinleri adına hazırlanan basın bildirisini Candan Süsoy’un okumasının ardından konuşmalar yapıldı.

Çıtlık köylülerinden Mesut Kayabaşı Çıtlık köylüleri olarak bu kesimi istemediklerini, özellikle mezarlıklarındaki ağaçların kesilmesinden büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

MUÇEP adına konuşan Serdar Denktaş, şimdi kesilmek istenen alanın daha önce sulama göleti inşaatı yapılacağı bahanesi ile kesilen alanın devamı olduğunu, gölet inşaatının yapım süresi çoktan geçmiş olmasına rağmen ağaçların kesilmesi dışında bir çalışma yapılmadığını, projenin aslında ödeneğinin bile olmadığını da resmi kanallardan öğrendiklerini söyledi. Proje ile hiç ilgisi olmamasına rağmen gölet ile yeni kesilmek istenen saha arasında kalan Melmin Mezarlığındaki ağaçların dahi kesildiğini, MUÇEP olarak orman ekosistemlerinin korunması için verilen mücadelenin içinde ve köylülerin yanında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay ise orman alanlarının gerek maden gerekse odun üretimi için rant alanlarına dönüştürüldüğünü ve Muğla genelinde büyük bir tahribatın söz konusu olduğunu, parti olarak bunlara karşı olduklarını, kendisinin de Muğla Milletvekili olarak Meclis gündemine getirmeye devam edeceğini söyledi.

Grup daha sonra Karabörtlen Orman İşletme Şefliği’ne giderek dilekçelerini verdi ve İşletme önünde toplu fotoğraf çekildi.