İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan 'İBB soruşturması' açıklaması

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, "Cuma gününe kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili soruşturma tamamlanmış olacak" dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı'dan 'İBB soruşturması' açıklaması

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Kasım ayında gerçekleştirilen terör operasyonlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çataklı, "Cuma gününe kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili soruşturma tamamlanmış olacak" diye konuştu.

Çataklı açıklamasında, kasım ayında toplam 17 terör eyleminin engellendiğini ifade etti. Çataklı devamında, "Kasımda tüm terör örgütlerine yönelik operasyonlarda 78'i PKK/KCK, 24'ü DEAŞ, 1'i sol terör örgütü mensubu 103 terörist etkisiz hale getirildi" dedi.

Çataklı ayrıca, “Düzce depremi müdahale ve iyileştirme çalışmaları kapsamında bugüne kadar toplam 6 bin 635 personel ve 1.097 araç görevlendirilmiş olup şu anda 3 bin 101 personel ve 663 araç göreve devam etmektedir. Hasar tespit çalışmaları sonucunda, 59 bin 852 bina, 156 bin 998 bağımsız bölüm incelenmiştir. Tespit edilen toplam acil yıkılacak, ağır hasarlı, yıkık konut sayısı 899’dur” diye belirtti.

İBB'YE SORUŞTURMA

Çataklı, belediyelerdeki soruşturmalarda yeni gelişmeler ve soruşturmaların objektif yapılmadığı eleştirilerine yönelik soru üzerine, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun basın bilgilendirme toplantısı düzenlediğini ifade etti.

Daha sonra Teftiş Kurulu Başkanlığınca kamuoyu bilgilendirmesi yapıldığını aktaran Çataklı, şunları kaydetti:

"Önce Teftiş Kurulu Başkanlığımızca yapılan bilgilendirmede Mersin Büyükşehir ve Ataşehir belediyeleriyle ilgili soruşturmaların tamamlandığı ve tevdi raporlarının ilgili bilgi ve belgelerle cumhuriyet başsavcılıklarına gönderildiği ifade edilmişti. Geçen hafta itibarıyla buna Seyhan Belediyesi de eklendi. Seyhan Belediyesiyle ilgili soruşturmalar da tamamlandı. Bütün bilgi, belgeler ve tevdi raporu Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Cuma gününe kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle ilgili soruşturma da tamamlanmış olacak. Tevdi raporu, gerekli bilgi, belgeler Cumhuriyet Başsavcılığına iletilecek."

Etiketler
İsmail Çataklı İçişleri Bakanlığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul