HDP'li Beştaş: Ahlaksızlık enkaz altında insanlar varken konserve satmaktır, çadır satmaktır

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, " Sayın Elitaş’ın metaforuyla söylüyorum; ahlaksızlık, bu ülkede enkaz altında insanlar varken konserve satmaktır, çadır satmaktır" dedi.

HDP'li Beştaş: Ahlaksızlık enkaz altında insanlar varken konserve satmaktır, çadır satmaktır

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda ‘helallik' tartışması çıktı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adıyaman’da depremzedelerde helallik istediğini anımsatarak, "Cumhurbaşkanı, ‘Ben helallik istiyorum’ demiş. Siz ‘Yalan söylüyorsunuz’ diyorsunuz. Yani arkadaşlar, ‘Biz, ilk üç günle ilgili helallik istiyoruz’ demiş. Niçin istiyor" diye sordu. Özkoç, sık sık sözünü kesen AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbaş’a, "Ya arkadaş, her şeye cevap vereceksen çık benim adıma da sen konuş ya, buyur. Sen Cumhurbaşkanı mısın ya" diye tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulu'nda bugün, milyonlarca EYT'linin merakla beklediği kanun teklifi görüşülüyor.

“KÖTÜ NİYETLİ OLANLAR HARİÇ”

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş merkezli depremleri hatırlatarak, “Gerçekten samimiyetle, iyi niyetle, vicdan muhasebesi yaparak, göçük altında kalmış, can pazarı çeken insanlara yardım etmek koşan değerli milletvekillerine, bütün arkadaşlarımıza… İyi niyet ve samimiyet. Kötü niyetli olanlar hariç, bugün AK Parti ve diğer partilerin milletvekilleri olmak üzere 285 milletvekilimiz var” dedi.

“AHLAKSIZ BİR ŞEKİLDE KALKIP DA ‘BUNUN SORUMLUSU SENSİN, SEBEBİ SENSİN’ DİYE İFADE ETMEK, AHLAKSIZLIĞIN EN BÜYÜĞÜDÜR”

Elitaş, bu sözlerine tepki gösteren HDP Grubu’na dönerek, “Kötü niyetli deyince niye alınıyorsunuz ya. Niye alınıyorsun kötü niyetli deyince. Yarası olan gocunur. Kim ne haysiyetsizlik, kim ne ahlaksızlık yaparsa yapsın içimize sindireceğiz, dinleyeceğiz. Çünkü ciğerimiz yanıyor. 45 bin insanımız hayatını kaybetmiş. Ama birileri kalkacak… Ahlaksız bir şekilde kalkıp da ‘Bunun sorumlusu sensin, sebebi sensin’ diye ifade etmek, ahlaksızlığın en büyüğüdür” diye konuştu.

“BİZE SÖYLEMEDİYSENİZ BİZ BURADAN AYRICA DEĞERLENDİRME YAPACAĞIZ”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Elitaş’ın sözlerini tamamlamasının ardından söz istedi. Beştaş, Elitaş’ın konuşmasını not aldığını ifade ederek, “İlk giriş cümlesine, ‘Kim ne haysiyetsizlik yaparsa yapsın, ahlaksızlık yaparsa yapsın sinemize çekeceğiz’ diye söze başladı. Bize söylemediyseniz biz buradan ayrıca değerlendirme yapacağız” dedi.

“VÜCUT DİLİYLE BİZİ İŞARET EDEREK KONUŞMASINI, EVET ÜSTÜMÜZE ALINDIK”

Beştaş, “Sorun sadece bir tweet değil. Biz, onu üstümüze alınmak gibi bir kaygıyla hareket etmiyoruz. Ama bizim hatibimizin konuşmasından sonra ‘ahlaksızlık, haysiyetsizlik’ kavramlarıyla, vücut diliyle bizi işaret ederek konuşmasını, evet üstümüze alındık. Siz lütfen tutanakları inceleyin” diye konuştu.

“AHLAKSIZLIK, BU ÜLKEDE ENKAZ ALTINDA İNSANLAR VARKEN KONSERVE SATMAKTIR, ÇADIR SATMAKTIR”

Meral Danış Beştaş, iktidarı şu sözlerle eleştirdi:

“Şu anda Adalet Bakanı, bu ülkede depremde ihmali olanların, suçu olanların, kastı olanların gözaltına alınmasından önce kim tweet atmış, bunun listesini paylaşıyor ya. Çadır satanların listesini tutmuyor, Kızılay Başkanı’nı gözaltına almıyor, istifa etmiyor. Bugün biz, 22 milletvekili ve eş genel başkanlarımızla Kızılay önüne gittik, bir açıklama yapacaktık. Bizim etrafımızı 500 polis sardı, 500’ü aşkın polis sardı. Burada, ‘Kızılay’ın önüne gidemezsiniz’ dedi. Aynen Sayın Elitaş’ın metaforuyla söylüyorum; ahlaksızlık, bu ülkede enkaz altında insanlar varken konserve satmaktır, çadır satmaktır. İnsanlar canlı canlı o enkazların altına gömülüyken AFAD’ın gitmemesidir.

“KEFEN GÖNDERDİK, NE ANLATALIM”

Üçüncü gün ben Adıyaman’daydım, AFAD yoktu. Ben dördüncü gün Maraş’taydım, AFAD merkezde çalışıyordu. Bütün illeri gezdim ve burada gördüğünüz grup, 21 gün deprem bölgesindeydi. Her biri, bütün illerde, gece çadırlarda ve arabalarda uyudu. Biz, anlattıklarımızı ezbere anlatmıyoruz. Ben size burada yaşadıklarımı anlatsam, kim ne yaşadı… Adıyaman'da kefen istediler benden ya videoları var. Gömülü yere gittim, battaniyeyle gömülmüşler. İnsanlara kefen gönderdik ya. Kefen gönderdik, ne anlatalım.”

“NİÇİN İSTİYOR”

Daha sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Cumhurbaşkanı, ‘Ben helallik istiyorum’ demiş. Siz, ‘Yalan söylüyorsunuz’ diyorsunuz. Yani arkadaşlar, ‘Biz, ilk üç günle ilgili helallik istiyoruz’ demiş. Niçin istiyor” dedi.

“YA ARKADAŞ, HER ŞEYE CEVAP VERECEKSEN ÇIK BENİM ADIMA DA SEN KONUŞ”

Özkoç konuşma yaparken sözleri sık sık AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbaş tarafından kesildi. Özkoç, Demirbağ’a, “Ya arkadaş, her şeye cevap vereceksen çık benim adıma da sen konuş ya buyur. Sen Cumhurbaşkanı mısın ya” diye tepki gösterdi.

“NE BİÇİM AHLAKSIZLIK BU YA”

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, AKP’li Demirbağ’ı yerine oturması konusunda uyardı. Demirbağ’ın devam etmesi üzerine Özkoç, “Ya böyle terbiyesizlik olur mu? Böyle terbiyesizlik olur mu ya? Çık Allah aşkına ya. Hayret bir şey ya. Bağırmıyoruz, çağırmıyoruz, konuşuyoruz burada. Ne biçim insansın sen, hayret bir şey ya. Bir üslup var. Ne biçim ahlaksızlık bu ya” dedi.

“AHLAKSIZ SENSİN”

Demirbağ, Özkoç’un “Ahlaksızlık” sözlerine, “Ahlaksız sensin” diye karşılık verdi. Bunun üzerine Demirbağ, AKP Grubu’ndaki diğer vekiller tarafından Genel Kurul Salonu’ndan çıkarıldı.

“ELİTAŞ ÇIKTI, KONUŞTU. TEK BİR ARKADAŞIMIZDAN SES ÇIKTI MI”

CHP’li Özkoç da kürsüye gelerek, “Bir grup başkanvekili olarak gayet sakin konuşma yapıyorum ya. Bağırmıyorum, çağırmıyorum. Kendimizi ifade edemeyecek miyiz bu Meclis’te? Herkesi mi susturacaksınız? Konuşamayacak mıyız arkadaşlar yani? Elitaş çıktı, konuştu. Tek bir arkadaşımızdan ses çıktı mı, CHP’den tek bir arkadaşımızdan ses çıktı mı” diye sordu.

“YA ALLAH AŞKINA BİR SUSUN YA”

AKP sıralarından gürültüler gelirken AKP Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, “Çıkmayacak şekilde konuştuk” dedi. Gürültüler üzerine Özkoç, “Ya Allah aşkına bir susun ya” uyarısında bulundu.

“HELALLİK İSTİYORSUNUZ. HİÇ OLMAZSA İSTEDİĞİNİZ ŞEYİN ARKASINDA DURUN, BİR KERE YAPIN BUNU YA”

Özkoç, “Sayın Elitaş, Türkiye’de bir kişi çıkmış, bir şey yapmış; onun arkasına sığınarak bütün günahlarınızı kapatamazsınız, bunu yapamazsınız. Genel Başkan’ınız, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyor ve ‘Ben helallik istiyorum’ diyor. Neden? Çünkü ‘Orada gerekeni yapamadık’ diyor. Gerekeni yapamadıysanız buradaki en büyük olgunluk, hatanızı kabul etmenizdir. Bir kişinin yaptığı şey üzerinden... Sanki bu büyük bir kıyamet ve bunun arkasından konuşan, haklı olan, eleştiren bütün herkesin eleştirisi yok oluyor, gidiyor; böyle bir yaklaşım doğru değil. ‘İnsanlarımız öldü’ diyorsunuz, insanlarla ilgili, ölümleriyle ilgili helallik istiyorsunuz. Hiç olmazsa istediğiniz şeyin arkasında durun, bir kere yapın bunu ya. Bir erdemlilik gösterin ya” diye konuştu.


Video'yu İndir (720p)
Video'yu İndir (1080p)
Copyright © 2019. Tüm hakları saklıdır.ANKA Haber Ajansı

Etiketler
Meral Danış Beştaş HDP Konser