CHP PM üyesi Eren Erdem, bugün İstanbul 23. ACM'de tekrar hakim karşısına çıktı. Erdem'in avukatları bu duruşma kararın açıklanmasını bekliyor.

Hakkında bir önceki celse savcının verdiği mütalaada, "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek" ve "Gizliliğin ihlali" suçlarından 8,5 yıldan 19 yıla kadar hapsi talep edilen sanık Eren Erdem son savunmasını yaptı.

Erdem, "İlla bana ceza kesilecekse siyasi başka bir örgüte bağlayın. Ondan aklayayım kendimi. Ama FETÖ'ye bağlamayın. Bir yere kaçacağım yok" diyerek beraatini talep etti.

MÜVEKKİLİMİN HAYATI FETÖ İLE MÜCADELE İÇİNDE GEÇTİ

Eren Erdem'in savunmasının ardından avukatı Onur Cıngıl savunmasını yaptı. Cıngıl savunmasında heyete "Dosyayı okudunuz mu?" diye sordu.

Çağdaş Ses'in aktardığı Cıngıl'ın savunması şöyle;

“Müvekkilimin tüm hayatı FETÖyle mücadeleyle geçti. Yazdigi kitapların çoğu FETÖye karşı görüşte yazılmıştır.

Eren Erdem’in FETÖ’yle ilgili attığı tweetleri okuyan avukat Onur Cingil, iddia makamına tepki gösterdi: ‘Dosyayı okudunuz mu?’

Avukat Onur Cingil, eğer bu celsede karar verilmeyecekse, manipülasyonları engellemek için gelecek duruşmanın gizli yapılmasını talep etti.

Karşı gazetesinin bir ilanını okuyorum: “Biz hep karşıydık, siz öküz ölünce FETÖ’ye karşı oldunuz.” Karşı gazetesi muhalif bir duruşu olan, sol kokan bir gazetedir. Bunu defalarca söyledik.

Müvekkilimin bir tane bile yargı makamını etkilemeye teşebbüs edecek hiçbir eylemi olmadı.

Gizli tanık tanıklık yapmadan ifşa oldu. İfşa eden de Eren Erdem değildir…

Avrupa’daki gizli tanık müessesi burada yok. Karşı gazetesi haberlerinde müvekkilime sorumluluk atfedilemez.

Eren Erdem’in vatandaş olarak adil yargılandığını düşünmesi sevindirici. Ama Ben bir hukukçu olarak adil yargılanmadığımızı düşünüyorum.. Yargılamanın bütününe bakıldığında adil yargılama yok.

Bu dosyayla ilgili benle görüşme yapan meslektaşlarım şu soruyu sordu: ‘Şimdi ne olacak?’, ‘dosyada birşey yok?’

Bu yargılama ve yargılamalar hukuk kaidelerine aykırı olmamalı

Burada yapılan bir cezalarıma FETÖ’yle mücadele değildir aksine ekmeğine yağ sürmektir.

Burada verilecek tek bir karar vardır beraattır. Bunun dışında verilecek bir karar skandaldır…’