AKP'nin 2023 vizyon belgesine Kılıçdaroğlu'nun vaatleri girdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir sene önceki vaatleri AKP'nin 28 Ekim'de seçimler için açıklayacağı 2023 vizyon belgesine girdi.

AKP'nin 2023 vizyon belgesine Kılıçdaroğlu'nun vaatleri girdi

Kılıçdaroğlu'nun bir sene önceki "Gençlerin ilk cep telefonu ve oyun konsolu alımlarında ÖTV sıfırlanacak. İlk internet aboneliklerinden vergi alınmayacak ve indirimli paketlere ulaşmaları sağlanacak" açıklaması AKP'nin 28 Ekim'de seçimler için açıklayacağı 2023 vizyon belgesine girdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem seçime yönelik vaatler hem de cumhuriyetin 100’üncü yılına ilişkin hazırlanan 2023 vizyon belgesini 28 Ekim'de açıklayacak.

Türkiye gazetesinin haberine göre, AKP kurmayları, vizyon belgesinde gençlere yönelik elektronik eşyalarda vergi avantajı getirecek bir çalışmanın yer aldığını söyledi.

KILIÇDAROĞLU BİR YIL ÖNCE VADETMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Eylül 2021'de evinin mutfağından çektiği video ile gençlere seslenerek, "Sevgili gençler, çalışmalarımızı tamamladık. Size güzel haberler vereceğim için ayrı bir heyecanlıyım. Biliyorum, bu iktidarın elinden en çok siz çektiniz, bu yüzden önceliğim de siz olacaksınız. Bu videoyu atın fav’a" demişti.

Kılıçdaroğlu, 3 dakikalık videoda gençlerin ilk cep telefonu ve oyun konsolu alımlarında ÖTV'nin sıfırlanacağını belirtmişti.

Kılıçdaroğlu gençlere şunları söylemişti:

"Gençlerin ilk cep telefonu ve oyun konsolu alımlarında ÖTV sıfırlanacak. İlk internet aboneliklerinden vergi alınmayacak ve indirimli paketlere ulaşmaları sağlanacak.

KYK öğrenim kredisi borçları sıfır faizle yapılandırılacak. Faizsiz ve taksitli geri ödeme süreci işe başladıktan sonra uygulamaya konulacak.

Üniversiteye kayıt yaptıran 18 yaş üstü her gence kültür-sanat etkinliklerinde kullanabileceği 1000 TL bakiyeli kart ya da mobil uygulama tanımlanacak. Bu kart veya mobil uygulama finansal teknoloji ürünü olacak.

Aile destekleri sigortasından yararlanan ailelerin çocuklarına kamuya personel alımında pozitif ayrımcılık yapılacak, mülakat kaldırılacak. Zorunlu hallerde kamera kaydıyla mülakat olacak, torpile kökten son verilecek. Yerel yönetimler de dahil her pozisyon için şeffaf kurallarla işe alım yapılacak.

Gençlerden yani sizden pasaport çıkartma işlemi veya yurt dışına çıkış harcı alınmayacak.

Gençlerin alacağı ilk sıfır otomobilde ÖTV sıfırlanacak."

KILIÇDAROĞLU SÖYLER, AKP YAPAR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bazı açıklamalarının ardından harekete geçilerek iktidarın adım atmasının ardından siyasette 'köstebek' tartışmaları da başlamıştı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından pek çok adım atıldı. KYK faizlerine ilişkin gençlere 'ödemeyin' çağrısı yapmasının ardından KYK faizlerinde düzenlemeye gidileceği Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

Kılıçdaroğlu bir videosunda da bankalara borcunu ödeyemediği için varlık yönetim şirketlerinin baskısına maruz kalan vatandaşlara borçlarını ödememe çağrısı yapmış ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Milletimiz, muhalefet lideri olarak sizden orijinal, gerçekçi ve uygulanabilir kendi projelerinizi ortaya koymanızı beklerken sizin spekülatif açıklamalardan ve rol kapmaya dönük basit manevralardan öteye geçmeniz, sorumluluklarınızın bilincine varmanız gerekmez mi? Bizler gencimizin, çiftçimizin, memurumuzun, esnafımızın ve tüm kesimlerimizin nasıl her zaman yanındaysak, icraatlarımızla dar gelirli vatandaşlarımızın da hep yanında olmaya devam ediyor, yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borçlarını yakında tasfiye ediyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu, biz lafla değil icraatlarımızla konuşuyoruz. Unutmayın ki ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz." açıklamasında bulunmuştu.

Etiketler
Kemal Kılıçdaroğlu Seçim