CHP'li Sümer Meclis gündemine getirdi: 'Üniversite öğrencileri, barınma kriziyle karşı karşıya'

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, öğrenci yurtlarındaki fiyat artışlarına dikkat çekti ve konuyu Meclis gündemine taşıdı. Sümer, "Önümüzdeki eğitim öğretim yılında ne yazık ki üniversite öğrencileri, barınma kriziyle karşı karşıya kalacak” dedi.

CHP'li Sümer Meclis gündemine getirdi: 'Üniversite öğrencileri, barınma kriziyle karşı karşıya'

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, konut kiralarının aşırı derecede artması sonrasında yasal sınır getirilmesini hatırlattı. Sümer, yurtların kapsam dışı kalmasının, üniversite öğrencileri için büyük bir sorun yaratacağı konusunu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Orhan Sümer, “Türk Lirası’ndaki değer kaybı, ülke genelinde ev bulmayı da zorlaştırdı. Çalışma yaşamındaki yurttaşlar bile binlerce lirayı bulan kiraları karşılamakta zorlanırken, üniversiteler de yurt ücretlerine yüzde 70’lerde zam yapmaya başladı. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında ne yazık ki üniversite öğrencileri, barınma kriziyle karşı karşıya kalacak” dedi.

"ÖNLEM ALINMAZSA 2 AY SONRA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BARINMA KRİZİ YAŞAYACAK"

Orhan Sümer şunları ifade etti:

"Üniversiteler, Eylül itibarıyla uygulayacakları yurt ücretlerini açıklamaya başladı. Kiracılar ne kadar etkisiz olsa da yüzde 25 sınırıyla koruma altına alındı ancak, öğrenciler yüksek yurt zamlarına karşı korumasız bırakıldı. Devlet üniversitelerinin yurt fiyatlarına neredeyse yüzde 70 oranında zam yapıldı. Dört kişilik oda 245 lira olan yurtların ücretleri 417’ye, 365 lira olan yurtların ücretleri 621’e, 550 lira olan yurtların ücretleri de 935’e çıktı. İktidar gerekli önemleri almazsa 2 ay sonra sokaklar barınma soruna yaşayan üniversite öğrencileriyle dolacak. Geç olmadan çocuklarımızın barınma sorununa gerekli önlemler alınmalıdır.

'MİLLET EVİYLE BARKIYLA SINANIYOR'

Saray İktidarının uyguladığı yanlış ekonomi politikalarının sonuçlarını 84 milyon yaşıyor. Konut fiyatlarına gelen aşırı zamlar vatandaşların barınma sorununu arttırıyor. Artık şehir merkezine uzak ilçelerdeki evler bile çok pahalı duruma geldi. Konutlar için yapılan kira zammı yasal sınırlaması bir nebze etkili olsa da yine ev sahipleri ve kiracılar arasında çıkan olayları kamuoyundan takip ediyoruz. Öğrenci yurtları içinse hiçbir önlem alınmadı. Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu çözüm üretilmezse 2 aya kalmadan ülke gündemini işgal eder hale gelecek. Saray iktidarının uyguladığı yanlış ekonomi milleti eviyle barkıyla sınar hale geldi.”

Etiketler
Adana Milletvekili Öğrenci Üniversite Orhan Sümer