CHP'li Özkan'dan Milli Eğitim Bakanı Özer'e soru: Bazı ders kitaplarında neden 30 Ağustos Zafer Bayramı yok?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara gönderdiği bazı kitaplarda, 30 Ağustos Bayramı'nın yer almaması, CHP'li Özkan tarafından verilen soru önergesiyle Meclis gündemine taşındı.

CHP'li Özkan'dan Milli Eğitim Bakanı Özer'e soru: Bazı ders kitaplarında neden 30 Ağustos Zafer Bayramı yok?

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, verdiği soru önergesiyle Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e okullarda öğrencilere okutulan ders kitaplarının bazılarında 30 Ağustos Zafer Bayramı’na neden yer verilmediğini sordu.

“ZAFER BAYRAMI’NA YER VERİLMEYEN KİTAPLARDAN BİRİ 3. SINIF DERS KİTABI”

CHP’li Özkan, şu ifadeleri kullandı:

“Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biridir. 30 Ağustos günü, ilk kez 1924'te Dumlupınar'da Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Atatürk'ün katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla kutlanmıştır. Başkumandan Zaferi 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır. 2429 sayılı Ulusal Bayram Ve Genel Tatiller Hakkında Kanun gereği 30 Ağustos Zafer Günü Bayramı olarak kutlanmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının okullarımıza gönderdiği ders kitaplarının bazılarında 30 Ağustos Zafer Günü Bayramı’na yer verilmediği tespit edilmiştir. Bunlardan biri Hayat Bilgisi 3.sınıf ders kitabıdır.”

“30 AĞUSTOS ZAFER GÜNÜ BAYRAMI’NA NEDEN YER VERİLMEMİŞTİR?”

Özkan, şu soruların yanıtını istedi:

1. 30 Ağustos Zafer Günü Bayramı’na bazı ders kitaplarında yer verilmemesinin nedenleri nelerdir?

2. 30 Ağustos Zafer Günü Bayramı’nın anlam ve önemini kavrayamayıp, bazı ders kitaplarından çıkaran kişi ya da kişiler hakkında bir soruşturma açılacak mıdır?

3. Elif Çelikbaş, Fatma Gürel ve Nazile Özcan adlı yazarlara ait Hayat Bilgisi 3.sınıf kitabına onay veren yöneticiler hakkında hangi işlemler yapılacaktır?

4. Elif Çelikbaş, Fatma Gürel ve Nazile Özcan adlı yazarlara ait Hayat Bilgisi 3.sınıf ders kitabına Bakanlığınız döneminde mi onay verilmiştir?

5. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs günü Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününe bahsi geçen ders kitabında yer verilmişken, 30 Ağustos Zafer Günü Bayramı’na neden yer verilmemiştir?

Etiketler
Ağustos Okul Milli Eğitim Bakanlığı 30 Ağustos Zafer Bayramı