CHP'nin baraj teklifi: 'Yüzde sıfır olmalı'

CHP Grup Sözcüsü İbrahim Kaboğlu, seçim yasası teklifinin görüşmelerinde partisinin izleyeceği yol haritasına dair açıklamada bulundu.

CHP'nin baraj teklifi: 'Yüzde sıfır olmalı'

Cumhur İttifakı’nın hazırladığı seçim yasası teklifinin görüşüleceği TBMM Anayasa Komisyonu’nun CHP Grup Sözcüsü İbrahim Kaboğlu, partisinin teklifin komisyon görüşmeleri sırasında üç aşamalı bir yol izleyeceğini açıkladı. Kaboğlu, “İlk hedef olarak, teklifteki seçim hukukunu ihlal eden düzenlemelerin çıkarılmasını isteyeceğiz. İkinci aşamada, parmak boyası, mühürsüz zarfların sayılmaması gibi hususların eklenmesini isteyeceğiz. Üçüncü aşamada da daha önce verdiğimiz seçimle ilgili yasa teklifleri arasından belli başlı birkaç tanesini seçeceğiz, ‘Bunları da yasaya dahil edin’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

"YÜZDE 0 OLMALI"

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre Kaboğlu, “Barajın yüzde 0 olmasını önereceğiz” diye konuştu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, “İttifaka giren bir parti için baraj söz konusu değil, ittifak açısından yüzde 7 baraj düşünülüyor” sözlerini de değerlendiren Kaboğlu, “Bu, bardağın dolu tarafı boş tarafı örneğine benziyor. İttifaktaki küçük parti, baraj sorunu olmayan bir partinin listesinden aday gösterirse, milletvekili çıkarabilir. Ama tuzak, yani bardağın boş tarafı şurada: İttifakta oylara birlikte bakılıyordu. Şimdi her partinin kendi oyuna bakılacak. Yani yüzde 6.5 alan parti bile hiç milletvekili çıkaramayabilir” yorumunu yaptı.

"EN BÜYÜK TUZAK"

Cumhurbaşkanının seçim yasaklarından muaf tutulmamasını “en büyük tuzak” olarak tanımlayan Kaboğlu, “Yani serbest yarışma koşulları kalkacak. Bu durum anayasa aykırı. Buna karşı önerge vereceğiz. Cumhurbaşkanının da seçim yasakları kapsamında olmasını isteyeceğiz” bilgisini paylaştı.

Etiketler
Yeni seçim kanunu Seçim