Ekonomist Atilla Yeşilada bu defa 'anket' ile gündeme geldi: 'AKP 10 günde yüzde 10 oy kaybetti!'

Ekonomi yorumlarıyla gündeme gelen ekonomist Atilla Yeşilada bu kez bir anket değerlendirmesi yaptı. Yeşilada; "AKP, 10 günde %10 oy kaybetti. Yaz aylarında Millet İttifakı'nı yakalaması bile çok zor" dedi.

Ekonomist Atilla Yeşilada bu defa 'anket' ile gündeme geldi: 'AKP 10 günde yüzde 10 oy kaybetti!'

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada'dan bu kez dikkat çeken anket sonucu değerlendirmesi geldi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı, AR-GE ve Eğitim Başkanı Mustafa Şen'in açıkladığı son anket sonuçlarına değinen Yeşilada, "AKP, 10 günde %10 oy kaybetti. Yaz aylarında Millet İttifakı'nı yakalaması bile çok zor" dedi.

"10 GÜNDE YÜZDE 10 OY KAYBETTİLER"

Mustafa Şen'in cuma günü açıkladığı anket sonuçların hatırlatan Yeşilada, "Şen, AKP’nin oy oranına ilişkin açıklamasında "Doların 18 lira olduğu dönem 40’ın altındaydı, paketten sonra 40’ın üstüne çıktı. Bir süre orada devam etti. Sonra bu fiyatlarla, faturalarla, şunlarla, bunlarla tekrar geriye düştü. Önce 37 küsura düştü, şu an da 34-36 aralığında bir yerde seyrediyor. " dedi.

Halbuki, 3 Şubat tarihli bir önceki ankette AK Parti yönetiminin son yaptırdığı anketlerde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın oyu yüzde 54, milletvekilleri seçimlerinde ise AK Parti’nin yüzde 44, Cumhur İttifakı’nın oyunun da yüzde 51 olduğu belirtmişti. Demek ki parti 10 gün gibi kısa bir süre içinde 10 puan oy kaybetmiş." yorumunu yaptı.

MİLLET İTTİFAKI CUMHUR'A YÜZDE 12.6 PUAN FARK ATIYOR

Metropoll Araştırma şirketinin yöneticisi Özer Sencar’ın açıkladığı son anketi de değerlendiren Yeşilada şu ifadeleri kullandı:

Özer Sencar’ın Twitter’da paylaştığı sonuçlara göre, CHP ve İYİ Parti’den oluşan millet ittifakına yakın hissettiğini söyleyen katılımcıların oranı yüzde 43,7. AKP, MHP ve BBP’den oluşan cumhur ittifakına yakın hissedenlerin oranıysa yüzde 40. İki ittifaka da yakın hissetmemesine rağmen oy verirken millet ittifakını tercih edeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 6. Böylece millet ittifakına oy desteği toplamda yüzde 49,7’ye ulaştı.

Hatırlatalım, Milleti İttifakı oylarına ittifaka bugün ya da birkaç hafta içinde katılması muhtemel Deva ve Gelecek Partisi oyları dahil değil. Bu partilerin toplamda %5 civarında tahmin ettiğimiz oyları da eklenirse, Millet Cumhur’a 7.6 puan değil, 12.6 puan fark atıyor.

FARKIN DARALMASI ÇOK ZOR

Temel gıda ürünlerinde KDV indirimine de değinen Yeşilada, "Erdoğan temel ürünlerde KDV’nin %8’den %1’e indirildiğini ilan etti. TCMB’nin döviz kurunu “stabili tutması” yanında, KDV indirimleri de halkın yükselen enflasyon ve işsizliğe tepkisini yatıştırmak amacını taşıyor.

Bu çabalar başarılı olabilir mi? Ocak başında yürürlüğe giren asgari ücret ve emekli maaş zammı gibi, bu adımlar da AKP’nin oy oranını geçici olarak 2-3 puan yükseltebilir. Fakat ekonomik koşulların mevsimsel olarak iyileşeceği yaz aylarına değin AKP-MHP İttifakının Millet’le farkı daraltması bile çok zor. Çünkü, TCMB’nin katılımcılar anketine göre, 2022 sonunda dahi TÜFE %34’ün altına düşmüyor." değerlendirmesini yaptı.

Etiketler
Atilla Yeşilada İttifak Millet İttifakı