Süleyman Soylu ile CHP'li Engin Özkoç arasında gerginlik! 'Ben konuşurken gülme' diyerek komisyonu terk etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç komisyonda tartıştı. Bakan Soylu komisyonu terk etti. Komisyon çalışmasına Bakan Soylu’nun koruma ordusu ile gelmesi tepki çekti.

İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi görüşülürken gerginlik çıktı. Muhalefet, koruma sayısının çok fazlalığından şikayet etti.

2022 yılı bütçesine ilişkin bilgiler paylaşıldı. Soylu terörle mücadelede neler yapıldığını anlatırken CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’a dönerek, ‘Ben konuşurken gülme’ dedi.

Bu sözlerin ardından ortalık karıştı, CHP’li, İYİ Partili ve HDP’li vekiller ayağa kalktı. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz ara vermek zorunda kaldı.

CHP adına Özkoç birazdan komisyonda konuşma yapacak. Komisyonda görüşme tekrar başladı. Bakan Soylu tekrar komisyona döndü.

KOMİSYONDA İKİNCİ TARTIŞMA

Komisyonda ikinci tartışma yaşandı. Muhalefet, Bakan Soylu’ya, “Sen önce Sedat Peker’in iddialarına yanıt ver” dedi. Bakan Soylu, “Ben 10 bin doları alan siyasetçiyi söylerim siz de başka şeyler söylemek zorunda kalırsınız” diyerek yanıt verdi.

Uyuşturucu operasyonlardan bahsedilirken muhalefet sıralarından yine sesler yükseldi. Bakan Soylu, “Şimdi size kimin uyuşturucu kullandığını söylerim” dedi tartışma alevlendi.

Muhalefet Komisyon Başkanı Yılmaz’a, taraf tuttuğunu söylendi.

Bakan Soylu ‘evlat nöbetindeki’ 33 annenin evlatlarına kavuştuğunu söyledi, HDP’liler Soylu’ya “Yalan söylüyorsunuz. Cumartesi Anneleri için ne yaptınız?” diye sordu.

ENGİN ÖZKOÇ'TAN SEZGİN BARAN KORKMAZ SORUSU

Engin Özkoç, Soylu'ya yönelik olarak, "10 bin dolar alan siyasetçiyi açıklayacak mısınız?" diye sordu. Özkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sezgin Baran Korkmaz, ABD'de kara para akladıkları için tutuklanıyor. Sezgin Baran Korkmaz'ın mal varlığına el konuyor ve yurt dışına çıkışı yasaklanıyor. Şimdi soruyorum Sayın Bakan, eğer emniyet teşkilatının bu konuyla ilgili yeterli veriyi vermediyse bunlar bu mal varlıklarına neden el koydular. MASAK diyor ki, biz bunlardan önce onlara bir ara rapor göndermedik. Siz gerçekten Sezgin Baran Korkmaz'ı 4 Aralık'ta makamınıza çağırdınız mı? Eğer çağırmadıysanız çağırmadık deyin. Çağırdıysanız ne konuştunuz kamuoyu merak ediyor. Sizinle görüştüğü günün ertesi günü Sezgin Baran Korkmaz elini kolunu sallayarak yurt dışına çıkıyor.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE

"Siz gerçekten uyuşturucuyla mücadele mi ediyorsunuz? Dünya uyuşturucu baronları neden Türkiye'yi yeni uyuşturucu rotası olarak belirlemişlerdir?

4.9 TON UYUŞTURUCU

"4.9 ton kokainle ilgili senin yapmadığını bir muhabir yapmış. Hatta bir iki muhabir de yapmış. 4.9 ton kokain yakalandıktan sonra aradan 1,5 yıl geçiyor. Size soruyorlar "1,5 yıl içerisinde adli yardım talebinde neden bulunmadınız, neden bunun üzerine gitmediniz, neden Kolombiyalı yetkililerle iletişime girmediniz?" Siz orada şöyle diyorsunuz, "Pandemi vardı o yüzden." Sayın Bakan 4.9 ton uyuşturucudan bahsediyoruz. Sen ölümden o kadar korkma. Kokain yüzünden ölen evlatlarımıza engel olmak için bir görevdesin. Sana pandemi bulaşırsa ölmezsin merak etme, çocuklarımız uyuşturucudan ölüyor. Senin 1,5 yıl içerisinde oraya gitmen gerekiyordu. Ama senin yapmadığını bir muhabir yaptı. Ne yaptı, yazışma yaptı? Bu elimdeki rapor gerçek mi, değil mi? Kolombiya'daki adli makamlarından gelmiş midir, gelmemiş midir? Sizin elinizde var bu. Bu makamın gönderdiği yazıyı gerçekten okudunuz mu? Sizin narkotik şube müdürü "Biz oraya başvuruda bulunduk hala cevap gelmedi" diyor. Sizin tespit edemediğiniz konteyner rakamları var ya? Doğru mu diye onları soracağım. Gerçekten 1,5 yıl içerisinde Kolombiya'dan adli yardımlaşma talebinde bulunup da konteynerlerin numaralarını öğrenip de Mersin'deki bunların alıcısına ulaşabildiniz mi, ulaşamadınız mı? Bu güne kadar neden açıklamadınız?

"Mersin'de size verdiğim numaralı konteynerlerin numaraları doğruysa, bu da resmi bir yazıysa onu teslim alacak kişiyle ilgili bir araştırma yaptınız mı? O kişiyle ilgili isimleri ben veriyorum. Bu kokainin alıcısı Tommy Gıda firması mıdır? Bu firma 600 bin TL sermaye ile 2018 tarihinde Mersin'de kurulu bir firma mıdır? Burada hiç kimsenin bulunmadığına dair arkadaşlarımızın gerekli bilgisi bize ulaşmıştır. Bu şahıs Suriye uyruklu Naser Tohem midir?

ÖZKOÇ'TAN AKTAŞ'A: İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

"Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş benimle ilgili soruşturma başlatacağını söylüyor. Bu emri kimden aldığınızı çok merak ediyorum Sayın Aktaş. Sizin birinci göreviniz Türkiye Cumhuriyeti'nde emniyet teşkilatında suç işleyen kurumları soruşturmak ve araştırmaktı. Siz böyle ulvi bir görevde maaşınızı alıyor ve gurur duyacağınız bir görevi yapıyorken neden PTT'nin yönetim kuruluna gidip de 5 bin liraya tenezzül edip de oradan yönetim kurulu maaşı almayı içine sindirebildin. Bu PTT ile ilgili açılmış davalar var mıdır, vardır. Benim milletvekilim açmış, ihaleye fesat karıştırmayla, nitelikli dolandırıcılıkla ilgili Deniz Yavuzyılmaz 2 tane daha dava açmış. Hiç vicdanın acımıyor mu, Moralin bozulmuyor mu emniyet teşkilatını bu duruma düşürmekten. İstifa etmeyi düşünüyor musunuz sayın emniyet müdürü?

Kayıtlara geçsin istiyorum. Benim İçişleri Bakanı'na soru sormam engelleniyor.

"HESABI SORULACAK"

Emniyet Genel Müdürü'ne emir verip de bize tehdit olsun diye bir soruşturma açsın istedin mi, istemedin mi? Sen baronlarla yurt dışına kaçmadan önce görüştün mü, görüşmedin mi? 4.9 ton kokainle ilgili neden 1,5 yıl bekledin? Neden onun alıcısını tespit etmedin, neden onunla ilgili herhangi bir işlem yapmadın? Son olarak, seni iki defa mahkemeye verdim. Ama mahkemeler bu ucube sistem nedeniyle senin yargılanmamana, benim susmama kanaat getirebiliyorlar. Ama bu yıkılacak ve bunların hesabını senden tek tek soracağız. "

Etiketler
Süleyman Soylu Ordu Engin Özkoç