Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında 6 yıl sonra başlatılan Kobani olayları soruşturmasıyla ilgili bir değerlendirmede bulundu.

Selvi, "Bahçeli, 'Demirtaş 6-8 Ekim olaylarının bir numaralı sorumlusudur' dedi. Bahçeli’nin bu sözleri benim için uyarıcı oldu. HDP ya da dokunulmazlığının kaldırılması istenen 7 milletvekilinden ziyade Selahattin Demirtaş’a odaklanılacağını düşündüm" değerlendirmesini yaptı.

Selvi'nin yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

HDP’yle ilgili ikinci dalga Kobani soruşturması üzerinde gizlilik kararı olduğu için kısıtlı olarak bilgi alabiliyoruz.

6 yıl sonra tekrar başlayan operasyonda asıl hedefin ne olduğunu ölçmeye çalışıyorum. Asıl hedef HDP mi, Selahattin Demirtaş mı yoksa Kobani olaylarının çıkmasına neden olarak gösterilen tweet’in atılması kararının alındığı MYK’ya katılanlar mı?

Yargılama süreci başladığında sis dalgası dağılacak, neyin ne olduğunu görmüş olacağız.

Ancak yine de öncelikle nereye odaklanıldığı konusunda kafamı kurcalayan sorular vardı. Galiba aradığım sorulardan birinin hatta en önemlisinin yanıtını, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dünkü grup konuşmasında buldum.

Bahçeli, “Demirtaş 6-8 Ekim olaylarının bir numaralı sorumlusudur” dedi. Bahçeli’nin bu sözleri benim için uyarıcı oldu. HDP ya da dokunulmazlığının kaldırılması istenen 7 milletvekilinden ziyade Selahattin Demirtaş’a odaklanılacağını düşündüm.