Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Üyesi Bülent Arınç, ’FETÖ’de kimse masum değil’’ sözlerine açıklıkladı.

Bülent Arınç, Habertürk'te Didem Aslan Yılmaz'ın sunduğu Türkiye'nin Nabzı probramına telefonla bağlandı. 

Arınç’ın açıklamaları şöyle oldu:

2 kere 2 4. Anlattığım zaman anlaşılıyor. Bu program ciddi bir program. 40 tane soru soruluyor. İstemediğiniz sorular olursa pas geçmeniz öneriliyor. Beni tanıyanlar bilir 45 senelik siyasi hayatımda her soruya cevap vermişimdir bildiğim kadarıyla. Keşke bu soruların hepsini tartışabilseniz. Hepsine cevap verdim etraflıca. Bunları bir mazeret olsun diye söylemiyorum.

Sayın Resul Tosun'la bir dönemde olsa parlamentoda bulundum dostluğumuz çok eskidir. Dostluğunun gereğini yerine getirdi. Kendisine minnettarım. Müsavat Beyi İzmir'den tanırım dürüstlüğüne hayranım. Kendisine teşekkür ediyorum. Gürsel Bey'le beraberliğimiz olmadı. Benim çocukluğum Elazığ'da geçti. İkinci memleketim. Elazığ'dan CHP'nin 1 milletvekili çıkarması büyük bir başarıdır kendisini kutluyorum. Söyledikleri beni ne kadar ilgilendirir orasında değilim. Ama ciddi bir siyasetçi olduğuna inanarak söylüyorum. 

Metin Özkan arkadaşıma gelince ona bir tarizde bulunacağım. Ben 1995 seçimlerinde parlamentoya girdim. Hiç ayrılmadan 5 dönem yaptım. İlk tanıdığım arkadaşlardan birisi de Metin Özkan'dı. Televizyonda ve gazetede dostluğumuz arkadaşlığımız oldu. Bana hiçbir zaman saygısızlık etmedi o dönemlerde. Ben de ona hiçbir zaman sevgisizlik göstermedim.Ama buradaki konuşmalarına bundan evvelki programlarına bakarak söylüyorum: Metin Özkan benim eski dostum Metin Özkan değil.

Bugün MHP'de öyle siyasetçiler var ki en yakın planda gördüklerim için söyleyeyim birisi bir şey söylediğinde hoşlarına gitmezse ellerine kalem alıp hakaretlerle dolu aşağıya doğru cevaplar vermeye çalışıyorlar. Doğru iş yapmıyorlar. Metin de görüyorum ki dönüşüm yaşamış.

Benim söylediklerimi ilkokul çocuğu bile anlar. Metin Özkan'ı eski dostum olarak sevmeye devam edeceğim belki. Benimle ilgili konuşurken saygıyı elden bırakmasın. Ben de geçmiş günlerin hatrına onunla ilgili kanaatimi değiştirmeyeyim. 

FETÖ meselesi 15 Temmuz hain alçak bir darbe girişimidir. 2 kere 2 4. Bunu yaşadık sonuçlarını da görüyoruz. Türkiye'de binlerce insan bu olay karşısında büyük kayıplara uğradı.

Bunları elinde silah olan, helikopterle uçakla bombalama yapan elindeki tüfeklerle masum insanları katleden alçaklar için söylemiyorum .
Çok uzaklardan bile bulunup getirilen benim de masum olduğuna inandığım imam mı olur memur mu olur doktor mu olur akademisyen mi olur bir şekilde bağlantı kurularak bunlara sempati duyan insanların bir zarar görmesidir. 

15 Temmuz’un siyasi ayağı araştırılmalı. FETÖ örgütü nasıl silah kullanacak bir noktaya geldi? İşin politik, toplumsal boyutu var. Bütün siyasetçiler bunlarla bir araya gelmişlerdir. 2011 seçimlerinden sonra FETÖ kendini belli etmeye çalıştı. Gülen’i ziyaret etmeye giden milletvekilleri var. Bunlara plaket verenler var. 15 Temmuz’da KPSS’de soru çalındığını öğrendik. 15 Temmuz’dan önce kim konuştu?’’