AKP Genel Başkanı ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın il ve belediye başkanlarıyla yaptığı video konferans toplantısında, Çorum AKP Kadın Kolları Başkanı ve AKP Belediye Meclis üyesi Meryem Demir’in “Allah çocuklarımın ömrünü alsın size versin” sözleri tepkilere neden olmuştu.

Türkiye Komünist Hareketi de tepki çeken sözlere ilişkin “Erdoğan padişah değildir: Biat ve kulluk kültürüne hayır!” başlıklı bir açıklama yayınlayarak “Hanedanlığa, krallığa, çarlığa, şahlığa da karşıyız!” dedi.

“Başkanlık adıyla AKP tarafından ülkemize dayatılan rejimin sonucu kulluk ve biat olmuştur!” ifadelerine yer verilen açıklama “Ülkemiz bu garabetten kurtarılmalıdır!” sözleriyle sonlanıyor.

TKH tarafından yayınlanan açıklamanın tamamı şu şekilde;

Erdoğan padişah değildir: Biat ve kulluk kültürüne hayır!

Hanedanlığa, krallığa, çarlığa, şahlığa da karşıyız!

Çorum AKP Kadın Kolları Başkanı ve AKP Belediye Meclis üyesi Meryem Demir’in “Allah çocuklarımın ömrünü alsın size versin” sözleri kimse tarafından normal karşılanamaz!

Bu biat ve kulluk kültürüdür! Bu sözlerin 21. Yüzyılda dile getirilmesi başlı başına üzerinde düşünülmesi gereken sosyolojik ve siyasal bir vakadır!

Bugün AKP tarafından sürdürülen ve MHP tarafından payanda olunan başkanlık rejiminin ise Cumhuriyetle ilgisi kalmamıştır. Padişahlığa özenen ve biat kültürü üzerine oturan tek adam yönetimi karşımızdadır.

Cumhurbaşkanlığı makamı, Cumhuriyet kurumunun bir makamıdır. Cumhuriyet ise krallığa, şahlığa, çarlığa ve hanedanlığına karşı kurulmuş halk yönetiminin adıdır!

Yani Cumhuriyet varsa krallık, padişahlık, tek adamlık yoktur!

Egemenlik milletindir sözü anlamı da budur. Ama bugün milli irade adıyla padişahçılık oynanması, bunun özendirilmesi ve meşrulaştırılması akılların ters yüz edilmesinden başka bir şey değildir!

Başkanlık adıyla AKP tarafından ülkemize dayatılan rejimin sonucu kulluk ve biat olmuştur!

Ülkemiz bu garabetten kurtarılmalıdır!