Korkusuz yazarı Can Ataklı bayramdan sonra Meclis’in ilk işinin İş Bankası hisselerini CHP’nin elinden alacak kanunu çıkarmak olacağını yazdı.

"AKP iktidarı, uzun süredir gözünü bu hisselere dikmişti.Bu hisseleri CHP’nin elinden almak için birkaç atak da yapmıştı ama hepsinde de hüsrana uğramıştı. Ancak bu kez durum biraz daha ciddi." diyen Ataklı "AKP Genel Başkanı, Meclis’teki adamlarına kesin talimatverdi, bu işin 10 gün içinde bitirilmesini istedi. Muhtemelen bayramdan sonra Meclis’in ilk işi, İş Bankası hisselerini CHP’nin elinden alacak kanunu çıkarmak olacak" ifadelerini kullandı.

Can Ataklı'nın yazısından ilgili kısım şöyle;

Tabii bu operasyon büyük ihtimalle yine hüsrana uğrayacaktır.

CHP’nin elindeki hisseler konusu çok uzun yıllar önce de ortaya atılmıştı.

Menderes döneminde bir girişim yapıldı olmadı, 12 Eylül generalleri ise o günlerin gücüyle bu hisseleri alıp Hazine’ye vermişlerdi.

 

Buna rağmen yıllar süren davalar sonunda “miras hukuku” açısından böyle bir tasarrufun yapılamayacağına karar verildi.

Bu konuda genel başkanlarından kesin talimat alan AKP’li hukukçular, harıl harıl çalışıyormuş.

Ancak bazı gazete haberlerine de yansıdığı gibi, anlaşıldığı kadarıyla AKP’li hukukçuların bir bölümü “Ne yapsak ne etsek bu konuyu istediğimiz biçimde sonuçlandıramayız” görüşündeymiş.

 

Daha radikal ve gözü kara hukukçular ise “Miras hukukunu boş verin, siyasi partiler yasasında küçük bir değişiklikle hisselere konarız” diyorlarmış.

Bu uyanık hukukçular, “siyasi partilerin ticaret yapmasını engelleyen” 67’nci maddesine, “Siyasi partiler sahip oldukları hisseleri Hazine’ye devrederler” cümlesinin eklenmesi halinde, miras hukukunun aşılacağını söylüyorlarmış.

Bunun olması bana göre de pek mümkün değil.

Ayrıca her şeye rağmen aklı başındaki AKP’lilerin bile “Yine olmayacak” demesine rağmen,  konu yine niye gündeme getirildi?

Bunun tek açıklaması var; o da yakın zamanda yapılacak bir seçime malzeme temin etmek.

 

CHP’nin elindeki İş Bankası hisseleri konusunda, toplumun büyük bir bölümü aslında bilgisiz.

Bu nedenle “CHP’de İş Bankası hisseleri var, buradan büyük para götürüyor, ayrıca yönetim kuruluna soktuğu 4 üye ile bankayı kontrol ediyor”söylemine, konuyu bilmeyen herkes inanabilir ve zaten inanıyor da.

Oysa bu tamamen gerçek dışı.

Gerçek dışı ama özellikle bir seçim ortamında, istismarı çok kolay bir konu.

Çünkü sıradan insanların “bir banka hissesinden hiç pay almamayı veya alınan paya hiç dokunmadan başka bir kuruma aktarılmasını” anlamasını beklemek çok da mantıklı değil.

Hele son yıllarda yaşanan akçeli olayların etkisi altındaki kamuoyunun, “Hisselerin getirisine dokunmuyor olmaları mümkün değil, bir şey yoksa bile mutlaka bir şey vardır” denmesine inanma katsayının yüksek olacağını da kabullenmek gerek.

Şimdi düşünün: Seçime gidiliyor. AKP, CHP’yi bu konu üzerinden sıkıştırıyor ve akla gelebilecek her türlü istismarı yapıyor. CHP ise sadece savunma yapıyor, gerçeği anlatmaya çalışıyor.

Bana göre başarı şansı çok yüksek değil. O halde CHP, sarayın elindeki bu oyuncağı alacak bir yöntemi mutlaka bulmalıdır.

Uygulanabilir bir yöntem var aklımda ancak bugün bazı hukukçularla konuşacağım, eğer tatmin edici bilgi alırsam onu da sizlere yarın sunmaya çalışacağım.