CHP İzmir İl Kongresi'nin ardından, seçim kurulu tarafından kadın ve gençlik kotası nedeniyle kurultay delegeliği düşürülen 6 isimden biri olan CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis'in itirazı kabul edildi. Hamdi Halis yeniden kurultay delegesi oldu.

Gerçek İzmir'de yer alan habere göre, CHP İzmir İl kongresinde kurultay delegesi seçilen CHP İzmir eski İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Narlıdere İlçe Başkanı Mesut Durgun, Kınık İlçe Başkanı İsmail Yıldız, Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis ve Gürbüz Bal kotaya takıldı.

Kadın ve gençlik kotasına yapılan itiraz sonrası ilçe seçim kurulu bu 6 ismi düşürürken, yerlerine Büyükşehir Şirketi İZELMAN A.Ş.’nin Genel Müdürü Burak Alp Ersen’in eşi olan Burcu Ersen, genç kotasından ise Çağla Karaca, Sadık Yıldız, Nevzat Efe, Haydar İnanır ve Berfin Deniz'i listeye eklemişti.

Sürpriz bir gelişme yaşandı. Delegeliği düşen CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis itirazda bulundu. Kadın ve gençlik kotasının ayrı ayrı uygulandığına itiraz eden Halis'in itirazını seçim kurulu haklı buldu ve Halis kurultay delegesi oldu. 

Halis'in yeniden delege olması sonrası kadın kotasından giren Burcu Ersen ile gençlik kotasından giren Berfin Deniz’den birisinin liste dışı kalması bekleniyor. 

CHP Ödemiş İlçe Başkanlığı da yaşanan gelişmeyi sosyal medyadan yaptığı şu açıklama ile duyurdu:

"Cumhuriyet Halk Partimizin İzmir 37. İl Kongresinde Belediye Başkanımız Mehmet ERİŞ ile İlçe Başkanımız Hamdi Halis Kurultay Delegeliğine, il delegemiz Erdem BOYACI İzmir İl Disiplin Kuruluna seçilmiş ve bu gün itibariyle mazbatasını almıştır.

Hamdi HALİS'in delegeliğinin önce Cinsiyet ve Gençlik Kotası uygulaması nedeniyle düşürülmesine karar verilmiş ise de itirazımız haklı görülerek kabul edilmiş ve Kurultay delegeliği kesinleşmiştir. Tüm yoldaşlarımıza duyurulur."