İTÜ elektrik mühendisliği bölümünden bu yıl mezun olan 23 yaşındaki Halit Ayar’ın, cezaevinden izinli çıkan Emra Yaşar ve arkadaşı Erhan Kurdal tarafından bıçaklanarak öldürülmesi sonrası CHP konuyu Meclis Gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “İstanbul’un en kalabalık yeri olan İstiklal Caddesinde güvenliği sağlayamıyorsanız ne işe yarıyorsunuz?” diye sordu.

Halit Ayar’ı öldüren Emra Yaşar’ın suç makinesi olduğunu ifade eden Antmen “Emra Yaşar’ın, ‘hırsızlık’, ‘yaralama’, ‘uyuşturucu’ ve ‘tehdit ve gasp’ suçlarından 15, Erhan Kurdal’ın da ‘yaralama’, ‘uyuşturucu’, ‘gasp’ ve ‘polise mukavemet’ suçlarından 10 sabıka kaydının olduğu ortaya çıkmıştır. Katil Emra Yaşar’a ‘iyi halli’ olduğu için cezaevinden bir hafta izin verilmiş ve Emra Yaşar, Halit Ayar'ı bu izin sürecinde katletmiştir” dedi.

Alpay Antmen

CHP’li Vekilin önergesinde yer alan sorular şunlar;

-İstanbul’un en kalabalık yeri olan İstiklal Caddesinde güvenliği sağlayamıyorsanız ne işe yarıyorsunuz?

-Ellerinde kırık şişe ve hançerle gezen bu suç makinaları nasıl oluyor da turizmin ve İstanbul’un merkezi olan Beyoğlu’nda ellerini kollarını sallaya sallaya gezebilmektedirler? Emniyet birimlerinin konuyla ilgili ihmalleri nelerdir? Bu ihmalleri önlemek ve ihmallerin sorumlularının ortaya çıkartılması için ne yapılacaktır?

-Hırsızlık, yaralama, uyuşturucu, tehdit, gasp, polise mukavemet gibi suçları olan ve suç makinasına dönüşmüş bu kişiler cezaevinden kimlerin “iyi hal” izni ile çıkmıştır?

-Son beş yılda cezaevinden “iyi hal” izni ile çıkarak suç işleyen kaç kişi bulunmaktadır? Bu suçlar nelerdir? Bu suçlar hangi şehirlerde hangi tarihlerde işlenmiştir?