RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, uzaktan eğitim kapsamında TRT EbaTV'de yapılan programda, Adanan Menderes'in idam görüntülerinin yayınlanmasına tepki gösterdi.

Taşcı, RTÜK Yasası'nın “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin zihinsel gelişimine zarar verebilecek türde" yayınların ekranlarda yer alamayacağı hükmünün ihlal ediliğini belirterek, yayının üst kurul gündemine alınmasını istedi.

İlhan Taşcı yaptığı açıklamada, bunun açıkça suç olduğunu vurguladı. Bu suçun TRT Genel Müdürü başta olmak üzere yayında sorumluluğu bulunan herkesi bağladığını belirten Taşcı, “TRT’nin çocukların sırf ders için ekran başına geçtiği ders yayını arasına propaganda iliştirilmesi, RTÜK Yasası’nın 8. Maddesinin 2. Fıkrasında tanımlanan suç ile de birebir örtüşmektedir. Bu yayının çocukların zihinsel gelişimine zarar vereceği açıktır” dedi.

RTÜK Yasası'nın “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin zihinsel gelişimine zarar verebilecek türde" yayınların ekranlarda yer alamayacağını hüküm altına aldığını kaydeden Taşcı, TRT'deki yayının yasanın bu hükmünü açıkça ihlal ettiğini ifade etti.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin 'in bir an bile duraksamaya yer vermeden bu yayınla ilgili İzleme Dairesi'nin değerlendirme raporu hazırlaması talimatını vermesini isteyen Taşcı, “RTÜK Başkanı, hazırlanacak bu raporu da yasanın kendisine verdiği yetkiyle Üst Kurul gündemine getirmelidir. Bu yayın nedeniyle TRT Genel Müdürü İbrahim Eren başta olmak üzere ilgililer hukuken sorumlu, olağanüstü günler yaşadığımız şu günlerde vicdanen de sorunludurlar! Halkın parasıyla yayın yapabilen TRT'yi siyasi propaganda ekranına dönüştürenleri kamuoyunun dikkatine sunuyorum” dedi.