Hollywood yıldızı Brad Pitt, yıllar sonra ‘yüz körlüğü’ sorunu yaşadığını açıkladı. 

58 yaşındaki Oscar’lı aktör, ‘prosopagnozi’ adında bir bilişsel bozukluk sorunu olduğunu söyleyerek, insanların yüzlerini tanıyamadığını ve bunun da hayatının büyük bir kısmını etkilediğini belirtti.

GQ dergisine konuşan Pitt, bu rahatsızlığı olduğuna dair tanı almasa da kendisinde yüz körlüğü sorunu olduğunu düşündüğünü, insanların kendilerini tanımazlıktan geldiğini zannetmesinden dolayı üzüldüğünü itiraf etti.

Ünlü oyuncu, “Hiç kimse bana inanmıyor. Yüz körlüğü olan başka insanlarla tanışmak istiyorum” dedi.

"BENDEN NEFRET EDİYORLAR"

Pitt, 2013 yılında Esquire dergisine verdiği bir röportajda da aynı sorunla mücadele ettiğini söylemiş ve “Pek çok kişi benden nefret ediyor, çünkü onlara saygısızlık ettiğimi düşünüyor” diye konuşmuştu.

2017’de yapılan bir çalışma, ideal kilonun altında doğan yoksul aile çocuklarının yetişkinlik döneminde yüz körlüğü yaşayabildiğini gösterdi. Düşük kilonun beyin gelişimini, özellikle de beynin görsel bilgi ile ilgili bölgelerine etki ettiği bulundu.

PROSOPAGNOZİ NEDİR?

Prosopagnozi veya yüz körlüğü, insanın kendi yüzü dahil olmak üzere çevresindeki insanların yüzlerini ayırt etmekte zorlandığı yüz algısıyla ilgili bir bilişsel bozukluğun adı. Bu sorunu yaşayan insanlar, aile üyelerini, eşlerini ya da arkadaşlarını bile tanıyamayabiliyor. Bu sorunu aşmak için alternatif bir yol olarak yürüyüşlerini, saç stillerini, seslerini ya da kıyafet stillerini hatırlayarak tanımaya çalışıyorlar.