İslamcılardan gelen 'cinsiyetsiz ödül' tepkisi sonrası AKP'li belediye festivali iptal etti

İslamcılardan gelen 'cinsiyetsizlik ödül' tepkiler üzerine AKP'li ​Malatya Büyükşehir Belediyesi, 10'uncu Malatya Uluslararası Film Festivali'nin iptal edildiği duyurdu.

İslamcılardan gelen 'cinsiyetsiz ödül' tepkisi sonrası AKP'li belediye festivali iptal etti

Malatya Büyükşehir Belediyesi, 10'uncu Malatya Uluslararası Film Festivalinin iptal edildiği duyurdu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkılarıyla düzenleneceği duyurusu yapılan 10'uncu Malatya Uluslararası Film Festivali’nde "cinsiyet ayrımının kaldırılacağı" açıklamaları büyük tepkileri de beraberinde getirmişti.

Gelen tepkilerin ardından bir açıklama yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi, film festivalinin iptal edildiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Milli birlik ve beraberliğini, Aziz milletimizin manevi değerlerini misyon edinen hususiyetlerin beyaz perdeye yansımasını sağlayabilmek adına; 2010 yılında Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi ve ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının destekleriyle başlatılan Malatya Uluslararası Film Festivali'nin 10'uncusunu tertip etmeyi plânladığımız bu dönemde, pandeminin gerek ülkemizde, gerekse tüm dünyada etkisini arttırdığı, bu doğrultuda tedbir maksatlı alman kararların öneminin daha fazla hissedildiği herkesçe malumdur. Bu durum, festivalimiz ile ilgili yeni kararlar alınması zaruretini doğurmuştur." denildi.

Malatya'da bugüne kadar yapılan festivallerin ana gayesinin "Türkiye'nin aile yapısı, manevi değerler ve geleneklerden beslenerek topluma ve geleceğe beyaz perde aracılığıyla mesaj iletmek" olduğu ileri sürülen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Pandemi ve bundan kaynaklı zorlu şartlara rağmen festivalimizin kesintiye uğramasının önüne geçme çabamız da yukarıda bahsi geçen temel değerlerimize bir nebze olsun hizmet etme misyonumuzdan kaynaklıdır.

Tüm bu açıklamalar muvacehesinde; iyi niyetli çıkılan bu yolda, bazı yayın organlarında yer alan haberler ve bundan kaynaklı farklı anlaşılmaların önüne geçmek, yeni spekülasyonlara yol açmamak ve festivalimizin selameti açısından pandemi dönemi gereksinimleri de dikkate alınarak bu yıl yapılması planlanan 10. Uluslararası Film Festivali iptal edilmiştir."

ŞEVKİ YILMAZ'DAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

'Cinsiyetsiz oyuncu ödülü' ifadesinin ardından Rize eski milletvekili ve belediye Başkanı Şevki Yılmaz'ın sosyal medya hesabından açıklama yapmıştı.

Etiketler
Malatya Film Film festivali