Srebrenitsa Soykırımının şehitleri, Kartal’da anıldı

Kartal Belediyesi, Avrupa’nın kalbinde, Sırp ordusunun Bosna-Hersek’in doğusunda bulunan Srebrenitsa’yı işgal ederek, 8 binin üzerinde Boşnak sivili katledişinin 27’nci yılı dolayısıyla bir anma programı düzenledi.

Srebrenitsa Soykırımının şehitleri, Kartal’da anıldı

Kartal Meydanı’ndaki Srebrenitsa Boşnak Soykırımı Anıtı’nın önünde gerçekleştirilen anma programına; Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekilleri Akif Hamzaçebi ve Yüksel Özkan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İl Yönetimi, Kartal Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Oktay Aksu, Anadolu Yakası Bosna-Sancak Derneği Başkanı Erdoğan Erden, CHP Pendik İlçe Başkanı Doğan Çakmak, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri ile çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Anma programı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlere saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın devamında, Srebrenitsa Soykırımı’nda yaşananların konu edildiği bir belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

"KARTAL BELEDİYESİ, BOSNALI KARDEŞLERİMİZİN YANINDA"

Anma programında konuşan Kartal Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Oktay Aksu, Kartal Belediyesi ailesinin her zaman Bosnalıların yanında olduğunu belirterek; “Kartal Belediyesi ailesi olarak her zaman Bosnalı kardeşlerimizin yanındayız. Bugün, aynı acıların tekrar yaşanmaması için bu anma programlarını düzenliyor ve çok önemsiyoruz. Dünya siyasetinde, aynı coğrafyada benzer acıların yaşanmaması için çok dikkatli olmak ve buna göre önlemlerimizi almak zorundayız. Bir kez daha Bosna’da hayatını kaybeden soydaşlarımızı rahmetle anıyor, kederli ailelerine sabır diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

"HATIRLAMAK DİRENMEKTİR"

Programın devamında konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Srebnitsa Soykırımı’nın anma programına özellikle geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi; “Srebrenitsa Soykırımı’nı anmak ve anlamak için Boşnak olmaya gerek yok. Sadece ve sadece insan olmaya gerek var. Ama sadece insan olmak da yetmiyor. İnsan olarak kalmak olarak da sorumluluklarımız var. Hatırlamak direnmektir. Hatırlamak aynı zamanda geçmişin acılarıyla yüzleşip, Genel Başkanımızın ‘Helalleşme’ dediği yüzleşmeyi yapıp, yasalar karşısında suçlulara cezasını çektirmektir.”

"BALKANLARDA 10 MİLYONA YAKIN TÜRK KATLEDİLDİ"

CHP Milletvekili Yüksel Özkan ise, sadece Srebrenitsa’da değil, Balkanlarda 10 milyona yakın Türk’ün katledildiğine dikkat çekerek; “Balkan Türklerinin en büyük hemşehrisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i kurduktan sonra dış Türklerle ilgili temel bir dış politika kurdu. Bu temel dış politikayı CHP hep savundu ve bunu bir siyasi miras olarak kabul etti.” ifadelerini kullandı.

“20. YÜZYILIN YÜZ KARASIDIR"

CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi ise Srebrenitsa Soykırımı’nın 20. Yüzyılın en karanlık olaylarından biri olduğunu belirterek; “Avrupa’nın gözü önünde, medeni dünya olarak isimlendirilen o ülkelerin gözü önünde gerçekleşen bu soykırım Boşnakların hüzünlü tarihidir ve 20. Yüzyılın yüz karasıdır. O dönem, Avrupa Birliği kurulmuş ve milyonlarca insan huzur içinde yaşıyor diye tarif ediliyordu.” ifadelerini kullandı.

Anma programının sonunda ise, tüm katılımcılar Srebrenitsa Boşnak Soykırımı Anıtı’na karanfil bıraktı. Öte yandan, soykırımda hayatını kaybeden 8372 insanı temsilen bırakılan ayakkabıların önünde duygusal anlar yaşandı.

Etiketler
Boşnak Kartal Belediyesi Kartal Ordu